1. 04.
Momentálně probíhají lekce zabijačkových specialit ve cvičně kuchyňce v TyfloCentru.
Při rozhodnutí zařadit tyto lekce do našeho programu nás vedlo především zjištění, že klienti neznají zabijačkové speciality, nekupují si je, protože neví, jak tyto pokrmy chutnají a mají strach je v obchodních řetězcích pořídit. Tato myšlenka nás vedla k realizaci a uskutečnění lekcí zaměřených na toto neobvyklé téma.
Náš velký dík patří především obchodnímu řetězci Globus, který sídlí v Brně – Ivanovicích, který nám jako sponzorský dar věnoval pochutiny ze zabijačkových specialit.
Klienti byli seznámeni i s cenovou relací těchto produktů, jejich zpracováním a jejich konečnou přípravou, bylo jim nabídnuto i několik alternativ v přípravě a zpracování zabijačkových specialit.
Klienti se věnovali zpracování a ochutnávání tlačenky, která se podávala s cibulí a chlebem, jelita a jitrnice se tepelně upravovaly v troubě, byla nám nabídnuta naprosto úžasná paštika, která byla klientům podávána na chleba a byla hodnocena jako jedna z nejlepších surovin, které byly dodány.
Jako top byla vyhodnocena hovězí šunka, kterou klienti balili do rolky s křenem a sloužila jako předkrm.
V neposlední řadě měli klienti možnost ochutnat hovězí klobásky, které se podávají zastudena nakrájené zpravidla na kolečka. Její lahodná chuť nás všechny také ohromila.
Jako dezertík sloužily škvarky.
Posledním produktem, který klienti měli šanci ochutnat, byla specialita jménem talián, která v našem povědomí nebyla zahrnuta, proto jsme klienty s touto pochutinou seznamovaly blíže. Tato pochoutka se připravuje podobně jako párky, jen se ohřívá delší dobu, cca 30 minut a voda by neměla vařit, ale spíše probublávat. Po uvaření se vyslékne ze střívka a podává se s křenem, hořiící, čerstvým chlebem a pivem.
Pro zajímavost dodáváme příběh masové pochoutky jménem talián
Koncem 19. století se v Praze usadil uzenář Uggé. Říkalo se, že je Talián. V Rybné ulici na Starém Městě začal vyrábět nový druh zboží, zvláštně kořeněného. Nebylo uzené, ale jen vařené a nemělo jméno. Zákazníci vymysleli hned dva názvy: „užovky“ a „taliány“. Druhý název přetrval dodnes.
Způsob výroby a zejména směs koření Ital tajil, ale výroba nebyla chráněna patentem, a tak brzy začali pražští uzenáři vyrábět taliány taky, možná ne úplně stejné, ale chutné rozhodně! Klasické taliány se vyráběly z mladého hovězího masa, ke kterému se přidávalo vepřové krční sádlo, takzvané hřivky, případně laloky, nakrájené na kostky.
Osolená a okořeněná směs (pepřem, zázvorem, kardamomem a česnekem) se plnila do hovězích kroužkových střev. Navázaly se taliány, nechaly nakřehnout, uvařily se, opláchly, oddělily jeden od druhého a prodávaly.
Dnešní taliány
Taliány se vyrábějí především z okořeněné vepřové plece (ze které se vymíchá tzv. spojka) a na kostičky nakrájené, osolené, okořeněné a odleželé kýty (tomu se zase říká vložka).
Spojka a vložka se opatrně promíchají, aby kousky masa z taliánů nevypadávaly. Směs se vloží do trychtýře na stroji zvaném narážka a trubkou se plní do hovězích střev. Pak se tvoří taliány tak, že se dlouhý „had“ převazuje provázkem na „buřtíky“ o váze asi 120 gramů. Aby byly jeden jako druhý.
Zdroj: https://regiony.rozhlas.cz/pribeh-masove-pochoutky-jmenem-talian-7417319
Ještě jednou bychom rádi chtěli poděkovat obchodnímu řetězci Globus, který suroviny věnoval a otevřel tak pomyslné dveře našim klientům do jiných chutí a zážitků, které se v kuchyni mohou vyskytovat.
Autor: Eva Hrubanová