27. 05.

Jaké bylo Setkání zrakově postižených uživatelů výpočetní techniky na Tmavomodrém festivalu 2015

I v letošním roce proběhla od 14. do 16. května mezinárodní hudební přehlídka zrakově postižených dětí a mládeže Tmavomodrý festival v sále Břetislava Bakaly na Žerotínově náměstí v Brně. TyfloCentrum Brno bylo tradičním spoluorganizátorem doprovodných akcí této přehlídky. S dvoudenní výstavou výpočetní techniky s úpravou pro zrakově postižené uživatele, byly spojené také přednášky a prezentace. Se svými nabídkami zaplnili výstavu známé a dlouhodobě osvědčené firmy ACE Design, Spektra a Sagitta. Rovněž zástupci firmy Galop Nás po dvouleté přestávce opět navštívili. Navíc se na Tmavomodrém festivalu představily dvě nové firmy, a to konkrétně Turbo Consult a Symbio. Všichni vystavovatelé s sebou přivezli opět to nejlepší, co ve svých nabídkách mají, ať už se jednalo o zvětšovací kamerové lupy, nejnovější verze zvětšovacích i odečítacích programů či úplné novinky ze světa výpočetní techniky pro zrakově postižené.

Zástupci brněnské firmy ACE Design nám na svém stánku představili digitální čtecí zařízení a Digitální zápisník s aktuální verzí programů OKO, novou funkci WinMonitoru například pro zpřístupnění textů v obrázcích využívající OCR a také aplikaci diář s rozšířenými možnostmi při zadávání úkolů. Rovněž v asistivním balíku Asistent nastaly výrazné změny, např. v aplikaci Oko Mail. Následně nám ve své krátké prezentaci Libor Doušek a Marek Susčík představili možnosti ovládání aplikace DotWalker Pro pomocí hlasových příkazů.

Pracovníci pražské Spektry nám na svém stánku předvedli stolní počítač se softwarovou lupou ZoomText 10.1 a odečítač SuperNova Access Suite 14.0, který v sobě integruje možnost zvětšování, asistenční program Dolphin Guide, stolní kamerovou lupu Clear View C, jednoduše ovladatelnou OCR čtečku ClearReader pro rychlé čtení tiskovin nebo Mini NetBook s odečítačem SuperNova Screen Reader a nakonec braillský řádek Alva Comfort 640. Ve své upoutávce nás pak Jan Šnyrych seznámil s dotykovými zařízeními iPhone a iPad a s jejich ovládáním pomocí klávesnice Rivo.

Pracovníci pražské firmy GALOP nám představili několik novinek. Tou nejzajímavější byl „SmartVision“ – chytrý mobilní telefon navržený speciálně pro zrakově postižené uživatele. Tomuto produktu také věnoval prostor ve své upoutávce Michal Jungmann.

Nově se nám představili pracovníci pražské firmy Symbio se svým sortimentem, který tvořily kamerová zvětšovací lupa VocateX s možností OCR a hlasového výstupu, Čtecí zařízení Easy Reader, braillský řádek Esys a produkty firmy Apple. Ve své prezentaci pak Petr Bláha  návštěvníky seznámil s výše uvedenou lupou Vocatex.

Zástupce firmy Turbo Consult Vladimír Jareš   návštěvníkům popovídal něco o webovém portálu FriendlyVox, „kde nevidomí mají přednost“.

Následně se slova ujal Matěj Plch a popovídal o možnostech využití kamery v dotykových mobilních zařízeních se systémem Android, např. při rozpoznání tiskovin a bankovek. Svou pozornost dále věnoval nově vyvíjenému produktu GetThere, který by měl pomáhat nevidomým při orientaci.

V závěru dopoledního programu se ujali mikrofonu pracovníci brněnského TyfloCentra Martin Baláž a Jan Pokorný a seznámili návštěvníky s novou verzí operačního systému Windows 10 z hlediska přístupnosti pro nevidomé uživatele. Blokem dopoledních prezentací ovšem program doprovodných akcí Tmavomodrého festivalu nekončil. Předem přihlášení účastníci se po poledni přesunuli do prostor střediska Teiresiás, které od poloviny minulého roku sídlí v budově lékařské fakulty brněnské Masarykovy univerzity. Zde proběhlo několik workshopů, které vesměs navazovaly na dopolední prezentace v Bílém domě. Úvodem byli účastníci seznámeni s organizací celé akce a dostali příjemné občerstvení. Poté se rozešli podle předem připraveného plánu na jednotlivé workshopy.

Matěj Plch spolu s Jirkou Hladišem se podrobně věnovali aplikacím využívající kameru telefonu s Androidem pro rozpoznávání tiskovin a velkou pozornost věnovali aplikacím usnadňujícím orientaci nevidomých. Podobné téma měli pracovníci Spektry, kteří prezentovali využití kamer produktů Apple pro potřeby nevidomých a slabozrakých. Navigaci pomocí vlastního produktu DotWalker Pro se za Ace Design podrobně věnovali Marek Susčík a Libor Doušek. Seznámili zájemce svého workshopu s praktickým využitím této aplikace. Roman Kabelka se věnoval podrobné prezentaci a zodpovídání dotazů na téma Friendly Vox, který představuje nový pohled na řešení kompenzačních pomůcek pro nevidomé. Za Galop byly Michalem Jungmannem a Michalem Jelínkem představeny některé praktické funkce odečítače Jaws a novinky ve verzi 16.

Všechny workshopy měly velký úspěch a neočekávanou návštěvnost. I když byla kapacita prostoru navýšena, přesto téměř nestačila. Tato aktivita byla návštěvníky hodnocena velmi pozitivně a všichni se rozcházeli s přáním jejího opakování při příležitosti příštího ročníku Tmavomodrého festivalu.

Zpracovali: Bc. Martin Baláž a Ing. Jan Pokorný

Nahrávky prezentací najdete na webu TyfloCentra Brno.

Fotogalerie:

Fotogalerie


Autor:

Tags:

Přidat komentář


Warning: Undefined variable $user_ID in /data/web/virtuals/132902/virtual/www/subdom/blog/wp-content/themes/wp-simply-06/wp-simply-06/comments.php on line 82


TyfloCentrum Brno, o.p.s.

TyfloCentrum Brno, o.p.s.
Pomáháme nevidomým a slabozrakým lidem překonávat důsledky těžkého zrakového postižení a zvyšovat kvalitu jejich života.
Naše Centrum pro nevidomé najdete v Brně, Břeclavi, Vyškově, Znojmě a Moravském Krumlově.
Více informací o naší společnosti

Podpořte naši organizaci

Podpořte prosím naši činnost zasláním DMS, finančním či materiálním darem. Více informací o možnostech podpory najdete na stránce Jak nám můžete pomoci? Děkujeme.

Rubriky

Archivy

Odkazy

Přihlásit se k odběru RSS