1. 06.

I takový by mohl být společný podtitul pro návštěvu dvou výstav, které jsme během jara navštívili s klienty TyfloCentra v Břeclavi. O návštěvě výstavy Lednice dávná se více dočtete v časopise Chaloupka.

V tomto článku vás zavedeme do Městského muzea a galerie v Břeclavi, kam jsme se vydali na výstavu – Velká válka: 1914-1918. Výstava časově mapuje období těsně před vypuknutím první světové války, až po vznik nového Československého státu. Je chronologicky členěna do jednotlivých zastavení, která přibližují události s válkou spojené. První zastavení je věnováno Břeclavi před válkou (jejímu členění, školství, obchodům i průmyslovým podnikům). Zvláště významný tu byl cukrovar. Následující zastavení jsou už věnována válce, jejím počátkům – výzva: Mým národům, odvodům vojáků, jejich vybavení a odchodu na frontu, ale i běžnému životu za války (ve městech a vesnicích zůstali děti, ženy a starci, nedostatek jídla, špatná hygiena, a s tím související nemoci). Přes ukázku rakouského zákopu a vojenského ležení legionářů v Rusku jsme postupně prošli až k panelům s informacemi o jednotlivých frontách. V závěru jsme se seznámili s formováním Československého státu a konkrétními důsledky války pro Břeclavsko. Zkusit obvázat figurínu v polním lazaretu nás nelákalo. Avšak možnosti „prohlédnout“ si pušku a granát, či vyzkoušet zda funguje kompas, jsme neodolali.

 

Fotogalerie

P1000269


Autor:

Tags:

Přidat komentář


Warning: Undefined variable $user_ID in /data/web/virtuals/132902/virtual/www/subdom/blog/wp-content/themes/wp-simply-06/wp-simply-06/comments.php on line 82


TyfloCentrum Brno, o.p.s.

TyfloCentrum Brno, o.p.s.
Pomáháme nevidomým a slabozrakým lidem překonávat důsledky těžkého zrakového postižení a zvyšovat kvalitu jejich života.
Naše Centrum pro nevidomé najdete v Brně, Břeclavi, Vyškově, Znojmě a Moravském Krumlově.
Více informací o naší společnosti

Podpořte naši organizaci

Podpořte prosím naši činnost zasláním DMS, finančním či materiálním darem. Více informací o možnostech podpory najdete na stránce Jak nám můžete pomoci? Děkujeme.

Rubriky

Archivy

Odkazy

Přihlásit se k odběru RSS