18. 12.

Příprava vánočního cukroví se řadí k nerozšířenějším tradicím v mnoha zemích, s jejichž přípravou začínáme již koncem listopadu a začátkem prosince.

Samotný počátek přípravy vánočního cukroví se řadí přibližně do 16. Století, ale jeho podoba se značně lišila od cukroví, na které jsme zvyklí dnes. Cukroví mělo z počátku především praktický účel, jednalo se převážně o figurky, které se připravovaly z ovoce, a které děti poté konzumovaly.  Cukroví mělo i další účel, nesloužilo jen ke konzumaci. Mělo chránit rodinu a hospodářství před temnými silami. Cukroví, které mělo převážně podobu vykrojených zvířat, chránilo zvířata, cukroví ve tvaru kruhu bylo symbolem slunce. Toto kruhové cukroví se věšelo na ovocné stromy a na samotné domy. Tradiční cukroví se peklo pouze z mouky z vlastní úrody, protože se věřilo, že tím bude zajištěna vysoká úroda i na další rok. Těsto z rukou při přípravě cukroví otíraly hospodyně o stromy a voda, která zbyla při přípravě cukroví, se lila do žlabů hovězího dobytka, aby dobře dojil.

http://www.pradobroty.cz/2012/02/crinkles.html

Současnou podobu cukroví můžeme objevit až v 19. Století, a to pouze v bohatých domácnostech, protože součástí přípravy cukroví byla vzácná koření. Chudší lidé připravovali cukroví s ingrediencí, které měli k dispozici, jednalo se např. o česnek a pepř.  Uhádnete cukroví, které bylo nejoblíbenější a věšelo se na vánoční stromeček nebo se pokládalo na štědrovečerní stůl? Tímto cukrovím jsou karamely. 

Nejčastější přísadou, která v  19. století používala, byl med. Nejrozšířenější bylo cukroví s názvem medák, což byla směs smíchaná z medu, cukru, vajec, másla, mléka a hladké mouky. Medáky měly podobu placky, která se pekla, a poté se natírala rozpuštěnou čokoládou. 

Najít jste také mohli škvarkové cukroví, které se nejčastěji vyskytovalo na vesnicích.  Z polohrubé mouky, strouhaného zázvoru, cukru a vajec se připravovaly zázvorky.

Cukroví v Česku

Cukroví z dražších surovin se začalo připravovat až po druhé světové válce. Cukroví jste také mohli zakoupit i v cukrárnách. Nejoblíbenějšími druhy cukroví v tomto čase byly vanilkové rohlíčky, linecké koláčky, kokosové kuličky či plněné košíčky.

Většina z vánočních cukroví se v Česku připravuje pečením ze směsi mouky, cukru, vajec a másla, k tomuto základu se pak podle druhu cukroví přidává kakao, čokoláda, vlašské a lískové ořechy, strouhaný kokos a kandované ovoce. Mezi typické patří cukroví z lineckého těsta nebo vanilkové rohlíčky. Typickými vůněmi jsou vanilka, rum, skořice. K pečeným cukrovím se v Česku dělají i nepečené druhy.

Mezi nejoblíbenější druhy českého vánočního cukroví můžeme zařadit linecká kolečka, perník, kokosové pusinky, medvědí tlapky, vanilkové rohlíčky, vosí hnízda, pracny, sádlové kolečka a marokánky.

https://cs.wikipedia.org/wiki/V%C3%A1no%C4%8Dn%C3%AD_cukrov%C3%AD

Jako bonus jsou tady recepty, které si můžete doma připravit. 

Čokoládové rinkles + vanikové rohlíčky

Crinkles

Hrnek použitý v tomto receptu má 250ml, pro jistotu jsou uvedeny i váhy suchých ingrediencí.

 • 50 g másla
 • 200 g čokolády s 50% kakaa
 • 1/2  hrnku cukru krupice (120 g)
 • 2 vejce
 • 1 vanilkový cukr
 • 1 a 1/2 hrnku polohrubé mouky (300 g)
 • špetka soli
 • půl lžičky prášku do pečiva 
 • cukr moučka na obalení 

Čokoládu rozehřejeme s máslem ve vodní lázni nebo v mikrovlnce a necháme zchladnout tak, aby na prstu nepálila. Vejce vyšleháme s cukrem. Mouku, sůl a prášek do pečiva promícháme

K našlehaným vejcím přidáme vlažnou čokoládu, rozmícháme, přidáme i moučnou směs a vytvoříme těsto, které dáme alespoň na hodinu ztuhnout do lednice.

Z těsta vytvarujeme kuličky, které obalíme v cukru moučka (je lepší, když přidá ruku k dílu další člověk, protože těsto i cukr se lepí na ruce a jedna osoba si musí mezi formováním a obalováním neustále mýt ruce), cukr neoklepáváme a kuličky dáváme na plech kousek od sebe. Pečeme 8-14 minut na 180° (horkovzduch na 160°C), čas se dost mění dle trouby. Pečeme tak dlouho dokud krustička není zlehka zpevněná – na větší tlak se krustička propadá, ale když na ní zaklepeme nehtem, „zvoní“ a je tvrdá. Chce to cvik vychytat ten správný moment, kdy plech vytáhnout ven. Po dopečení se crinkles ještě více zpevní, ale zatímco povrch je na omak tvrdý, vevnitř jsou krásně měkké (ale dopečené). Konzistenci mají asi jako rumové perníčky.  Pokud se vytáhnou příliš pozdě a krusta už je moc tvrdá, bude tvrdý i vnitřek a nebude to dobré.

Popraskané crinkles jsou u nás doba velmi oblíbené. Hotové jsou celkem rychle a ještě rychleji mizí ze stolu. Navrchu křupavé, vevnitř krásně měkké a tak čokoládové! Já osobně je peču jako vánoční cukroví anebo jen tak na mlsání, úspěch mají vždycky.

Základem úspěchu je u tohoto receptu použít dobrou 50% čokoládu. Nesáhněte po náhražkách označených „na vaření“, bývají nacpané rostlinnými tuky a crinkles se vám roztečou do placky. Nepoužívejte ani víceprocentní čokoládu. Jednak je to drahé a jednak vám sušenky málo povolí a nebudou tak hezky rozpraskané…

http://www.pradobroty.cz/2012/02/crinkles.html

Nejlepší vanilkové rohlíčky jako od babičky

Jaké by to byly Vánoce bez vanilkových rohlíčků? Klasika mezi cukrovím by vám na štědrovečerní tabuli určitě neměla chybět. A co teprve při sledování vánočních pohádek 🙂 Náš recept je z vlašských ořechů, ale klidně je můžete mixovat i s lískovými oříšky či mandlemi pro jemnější chuť.

Vanilkové rohlíčky

 • hladká mouka 300 g
 • moučkový cukr 40 g
 • mletá jádra vlašských ořechů 100 g
 • Máslo 200 g
 • Žloutek 2 ks
 • Citronová kůra
 • vanilkový cukr 2 sáčky
 • moučkový cukr na obalení

Prosátou mouku, cukr, ořechy, máslo, žloutky a citronovou kůru vypracujte na hladké a kompaktní těsto. Zabalte ho do fólie a nechte aspoň 2 hodiny (nejlépe však přes noc) odpočinout v ledničce.

Pak z něj utvořte váleček o průměru asi 3 cm, ze kterého odkrajujte stejně velké dílky. Ty poté rozválejte na válečky, zahněte je do tvaru rohlíčků a pečte na plechu pokrytém pečicím papírem při 180°C asi 10 minut (rohlíčky by měly jen lehce zespoda zezlátnout).

Vyndejte z trouby, nechte asi 3 minuty odpočinout a pak obalujte ve vanilkovém cukru (po vyndání z trouby jsou velmi křehké, buďte při jejich obalování opatrní).

https://fresh.iprima.cz/vanilkove-rohlicky


Autor:

Přidat komentář


Warning: Undefined variable $user_ID in /data/web/virtuals/132902/virtual/www/subdom/blog/wp-content/themes/wp-simply-06/wp-simply-06/comments.php on line 82


TyfloCentrum Brno, o.p.s.

TyfloCentrum Brno, o.p.s.
Pomáháme nevidomým a slabozrakým lidem překonávat důsledky těžkého zrakového postižení a zvyšovat kvalitu jejich života.
Naše Centrum pro nevidomé najdete v Brně, Břeclavi, Vyškově, Znojmě a Moravském Krumlově.
Více informací o naší společnosti

Podpořte naši organizaci

Podpořte prosím naši činnost zasláním DMS, finančním či materiálním darem. Více informací o možnostech podpory najdete na stránce Jak nám můžete pomoci? Děkujeme.

Rubriky

Archivy

Odkazy

Přihlásit se k odběru RSS