29. 01.

Autor:

Za okny velké klubovny brněnského TyfloCentra sněží. Je pátek 25. ledna a začíná lekce muzikoterapie pod vedením psychologa Zbyňka Galvase, tentokrát na téma Hudba sněhových vloček.

Kolegyně Maruška Švejdová, která setkávání s hudbou koordinuje, slovně popisuje, kdo se dnes setkání účastní. Všichni si nachází pohodlnou polohu k poslechu a lektor muzikoterapie povzbuzuje k uvolnění: „Pokud usnete, nevadí – tělo si vezme, co potřebuje.“

Muzikoterapie je podpůrná psychoterapeutická metoda. Otevírá skutečnosti a může pomoct nabourat stereotypní vnímání a přispět tak k tomu, aby se lidé dokázali na věci podívat jinak. Vychází ze skutečnosti, že s každým člověkem poslech hudby něco udělá – někoho zklidní a zrelaxuje, jiného napruží a třeba přispěje k uvolnění zasuté agrese.

„Hudba působí na podvědomí. Tam sídlí naše emoce. Hudba se přímo dotýká našich citů,“ vysvětluje lektor dnešního dopoledního setkání Z. Galvas a dodává: „a my jsme tady nyní každý sám za sebe a pro sebe.“

Z ticha se vyloupnou první tóny Mozartovy Malé noční hudby. Někdo má zavřené oči, někdo leží, jiní mají vsedě podloženy nohy. Netrpělivost tu nemá svoje místo. Hudbu neuspěcháte. Následuje Vivaldiho Čtvero ročních období – Podzim a Zima – hudba zní zšeřelou klubovnou. Za okny se proměnlivě snáší sněhové vločky. Napadá mě, že je vlastně zázrak, když ani jedna vločka nemá stejný tvar jako druhá..že je to jako s námi lidmi – taky jsme každý originál…zklidnění a zvolnění tempa je důležitou součástí našeho života, abychom mohli důkladně prožít, co prožíváme. Zima má svoji dynamiku. Cítím se mimořádně dobře – je to moje první setkání s muzikoterapií a jsem velmi příjemně překvapená. Všechny pouštěné skladby dobře znám, ale dneska v nich slyším nové věci, nové motivy…moje myšlenky se zklidnily a konečně nikam nespěchám.

Venku z ničeho nic dosněžilo. „Vracíme se zpět do téhle místnosti, uvědomujeme si všechny lidi a předměty,“ promluví po skončení hudby lektor Zbyněk Galvas. Dochází mi, že ostatní dokázali tyhle chvíle zklidnění využít asi ještě lépe, než já, jejich vědomí se možná potulovalo daleko, když se nyní mohou vracet.. Nejspíš to bude chtít trénink. Příští lekce muzikoterapie se uskuteční 1. 3. 2013.

Fotogalerie

Muzikoterapie, 25. 1. 2013 - fotogalerie na Flickru


28. 11.

Autor:

V pondělí 19. listopadu 2012 se v kanceláři vyškovského TyfloCentra konala beseda s názvem Život a studium ve Španělsku. Sešli jsme se slečnou Pavlínou Konečnou, která nám povyprávěla své zážitky a zkušenosti ze studijního pobytu v této jihoevropské zemi.

Povídání začalo krátkým vysvětlením fungování systému studijních pobytů vysokoškolských studentů v zahraničí. Po té nám přednášející přiblížila, jak vypadá studium ve Španělsku. Zjistili jsme, že organizace studia je velmi podobná té, kterou známe z českých vysokých škol, nicméně při srovnání obou systémů jsme se dozvěděli mnoho zajímavých informací. Slečna Konečná nám přiblížila své strasti a radosti, které v neznámé zemi zažívala, a povyprávěla nám svoje četné zážitky z každodenního života nevidomého ve Španělsku. Další část besedy byla věnována vyprávění o životě ve Španělsku, které bylo doplněno o ukázky předmětů přivezených ze studijního pobytu. Díky tomu jsme zjistili, jaký životní styl mají Španělé, poslechli jsme se něco nového o známých siestách, silné náboženské tradici, jídle ve Španělsku a mnohé další. Vzhledem k blížícím se vánočním svátkům jsme se také věnovali tomu, jak Španělé slaví Vánoce a další svátky v roce.

Beseda byla opravdu velice zajímavá a odnesli jsme si z ní mnoho nových poznatků. Ráda bych jménem TyfloCentra ve Vyškově a našich klientů poděkovala slečně Pavlíně Konečné za poutavé a příjemné povídání a popřála jí hodně štěstí a studijních úspěchů.

Akce se konala v rámci projektu „Slepotou život nekončí“, který je financován z evropského sociálního fondu prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a ze státního rozpočtu ČR.


22. 10.

Autor:

Třináctý ročník celostátní veřejné sbírky Bílá pastelka je za námi. Ve středu 17. října 2012 přes devadesát dobrovolnických dvojic ze šesti brněnských škol vyrazilo do ulic a nabízelo kolemjdoucím bílé pastelky za symbolickou cenu dvacet korun. Skvělé počasí přispělo k lepšímu výsledku, než jakého jsme dosáhli v minulém roce.

Na přesné počty si ale ještě chvíli budeme muset počkat. Pokladničky a protokoly jsou nyní v Praze na SONSu, u hlavního organizátora sbírky, kde se celá sbírka vyhodnocuje.

Za brněnské TyfloCentrum děkujeme všem, kteří se do letošní sbírky zapojili a podpořili ji!

Fotogalerie

Bílá pastelka 2012, 17. 10. 2012


2. 07.

Autor:

Jedno staré přísloví praví: „Kdo si hraje, nezlobí“. Naši klienti přišli na akci Motýlení aneb Motýli z papíru a s vervou se pustili do tvorby malých barevných zvířátek. Akce se uskutečnila v úterý 19.června 2012, kdy jsme z proužků papíru poslepovali různé druhy motýlů, živočichů, kteří jsou po broucích největším druhem hmyzu a vyskytují se ve všech zemích kromě Antarktidy.

A jak se nám výtvory povedly? To už posuďte sami.

Fotogalerie

Motýlení aneb Motýli z papíru, 19. 6. 2012


28. 06.

Autor:

Úterý 26.6.2012 patřilo společnému posezení u ohně. Zázemí nám ochotně poskytl skautský oddíl z městské části Brno – Lesná.

Na programu bylo opékání špekáčků a slavnostní vyhlášení již 3. ročníku Turistické ligy. To vše za hudebního doprovodu výborných muzikantů – Dalibora, Petra  a Roberta.

A jak to všechno dopadlo?

  • za letošní turistickou sezónu jsme ušli 76,5 km
  • celkem se výletů zúčastnilo 27 našich klientů
  • pokud sečteme kilometry, které pokořil každý z klientů za dobu trvání projektu Turistické ligy, pak jsme ušli celkem 1 532,5 km, což odpovídá vzdálenosti z Brna do Londýna před Buckinghamský palác

Umístění:

  1. místo – 66,5 km
  2. místo – 64,5 km
  3. místo – 47,5 km

Tito ocenění získali dárkový poukaz od firmy Alp sport za který si mohou pořídit cokoli pro příjemnější zdolávání dalších kilometrů.

Děkujeme vám, kteří se připravovaných vycházek účastníte, protože bez vás by vycházky nebyly pro koho chystat…

Děkujeme těm, kteří s námi spolupracujete, protože bez vás bychom nemohli našim klientům zprostředkovat odborný program o přírodě a ekologii…

Děkujeme Odboru životního prostředí Magistrátu města Brna bez jehož podpory bychom nemohli tento ojedinělý projekt realizovat…

Přejeme krásné léto, těšíme se na další společné kilometry a podněty, kam se můžeme vydat s bílou holí.

Fotogalerie

Tradiční posezení u srubu, 26. 6. 2012



TyfloCentrum Brno, o.p.s.

TyfloCentrum Brno, o.p.s.
Pomáháme nevidomým a slabozrakým lidem překonávat důsledky těžkého zrakového postižení a zvyšovat kvalitu jejich života.
Naše Centrum pro nevidomé najdete v Brně, Břeclavi, Vyškově, Znojmě a Moravském Krumlově.
Více informací o naší společnosti

Podpořte naši organizaci

Podpořte prosím naši činnost zasláním DMS, finančním či materiálním darem. Více informací o možnostech podpory najdete na stránce Jak nám můžete pomoci? Děkujeme.

Rubriky

Archivy

Odkazy

Přihlásit se k odběru RSS