12. 01.

Úterý 12.  ledna bylo určeno jako den, kdy navštívíme zrekonstruovaný Lichtenštejnský dům, bývalou židovskou školu, v centru Břeclavi. Kromě Informačního centra je zde ve dvou patrech otevřena nová expozice o rodu Lichtenštejnů, jejich bývalém panství v Lednici a Valticích, nyní Lednicko-valtickém areálu (LVA), který je zapsán v UNESCO.

Doprovázela nás pracovnice Infocentra, která na úvod vysvětlila rodinné vztahy Lichtenštejnů – převyprávěla tak veliký panel, dominující první místnosti expozice. Potom se věnovala popisu jednotlivých zámků a architektonických úprav krajiny. Z vyšších pater lednického zámku je totiž průseky v lesích vidět vždy některá ze stavbiček z okolí – minaret, kostelíky, chrámy a lovecké zámečky u rybníků, vybudovaných v 15. století.

Když jsme se dostatečně pokochali velkými barevnými panely s krásnými fotkami, přesunuli jsme se do druhého patra. Zde nás zaujaly zejména dřevěné modely místního umělce, věrně kopírující lichtenštejnské stavby v LVA. Jedinou chybou této instalace je umístění modelů na zemi, ke všem kromě minaretu jsme se museli sklánět. Modely tady totiž nejsou umístěny trvale a v případě jiné výstavy budou vždy uschovány v depozitáři.

Expozicí jsme nadšení a vřele doporučujeme k návštěvě i ostatním. Je však třeba předem zjistit, zda nejsou dílka mimo Lichtenštejnský dům. Také my se sem ještě jednou během jara vrátíme s klienty, kteří se nemohli kvůli špatnému počasí tentokrát zúčastnit.

Fotogalerie

Lednicko-valtický areál hmatem, 12. 1. 2010

Autor:

Tags:

Přidat komentář


Warning: Undefined variable $user_ID in /data/web/virtuals/132902/virtual/www/subdom/blog/wp-content/themes/wp-simply-06/wp-simply-06/comments.php on line 82


TyfloCentrum Brno, o.p.s.

TyfloCentrum Brno, o.p.s.
Pomáháme nevidomým a slabozrakým lidem překonávat důsledky těžkého zrakového postižení a zvyšovat kvalitu jejich života.
Naše Centrum pro nevidomé najdete v Brně, Břeclavi, Vyškově, Znojmě a Moravském Krumlově.
Více informací o naší společnosti

Podpořte naši organizaci

Podpořte prosím naši činnost zasláním DMS, finančním či materiálním darem. Více informací o možnostech podpory najdete na stránce Jak nám můžete pomoci? Děkujeme.

Rubriky

Archivy

Odkazy

Přihlásit se k odběru RSS