12. 11.

Beseda o Litvě v Moravském Krumlově proběhla tentokrát trochu netradičně, protože její součástí byla i ochutnávka jednoho z jídel, se kterým se můžete v Litvě často setkat. Nebyly to ale „cepeliny“, které jsou nejtradičnějším litevským pokrmem, ani studený boršč, který je také pro Litvu velmi typický, nýbrž salát viněgred. S tím se setkáte nejen v Litvě, ale i v dalších zemích na východ od nás a plní roli, kterou bychom mohli přirovnat k takové rychlé svačince či večeři. S trochou nadsázky – něco jako vlašský salát s rohlíkem. Když už posluchači ochutnávali, zastavili jsme se i u cen v restauracích. Ty jsou, totiž, oproti nám, docela vysoké a tak není úplně snadné se v Litvě skoro týden po restauracích stravovat.

 

Od jídla jsme přešli k městům a místům, které naše besedující paní Jana Puchegger Chadalíková navštívila – poklidné Raseinai, poutní místo Šiluva, zajímavé Šiauliai, druhé největší litevské město Kaunas a překrásným podzemím, Kuržská kosa – naprosto unikátní poloostrov, na který se dostanete z města Klaipéda. To bylo během dřívějšího režimu pro běžného návštěvníka zcela nedostupné. Vládl mu zbrojní průmysl a utajování všeho, všude a všech. Rozhodně nebylo možné vynechat Horu křížů, protože kdo „nebyl na Hoře křížů, nebyl v Litvě“. Zajímavá byla také návštěva turistického symbolu Litvy – starobylého hradu Trakai, který se majestátně tyčí uprostřed jezera. Celé povídání bylo zakončeno vzpomínkou na hlavní město Litvy – Vilnius. Povídá se, že: „Ať stojíš ve Vilniusu kdekoliv, vidíš kostel. Pokud kostel nevidíš, ukroč vpravo nebo vlevo. Pokud ani potom nevidíš kostel, nejsi ve Vilniusu.“

Protože beseda byla, jako vždy v moravskokrumlovské knihovně, přizpůsobena potřebám klientů TyfloCentra, byly její součástí také věci k haptické prohlídce – klobouky litevských umělců, keramika z hradu Trakai, litevské mince, hedvábný šátek z Vilniusu, kovaný výrobek litevských kovářů. Ani vidící návštěvníci besedy ale ošizeni nebyli. Součástí besedy bylo i amatérské video s mnoha zajímavými záběry Litvy, fotografie, letáčky, informační prospekty.

Právě na besedách v Moravském Krumlově je vidět, že integrace lidí zdravých i těch s handicapem funguje a není na překážku zajímavě prožitému odpoledni.

Fotogalerie

Fotogalerie na Flickru - Litva - kraj jantaru a dřevěných křížů, 29. 9. 2014


Autor:

Tags:

Přidat komentář


Warning: Undefined variable $user_ID in /data/web/virtuals/132902/virtual/www/subdom/blog/wp-content/themes/wp-simply-06/wp-simply-06/comments.php on line 82


TyfloCentrum Brno, o.p.s.

TyfloCentrum Brno, o.p.s.
Pomáháme nevidomým a slabozrakým lidem překonávat důsledky těžkého zrakového postižení a zvyšovat kvalitu jejich života.
Naše Centrum pro nevidomé najdete v Brně, Břeclavi, Vyškově, Znojmě a Moravském Krumlově.
Více informací o naší společnosti

Podpořte naši organizaci

Podpořte prosím naši činnost zasláním DMS, finančním či materiálním darem. Více informací o možnostech podpory najdete na stránce Jak nám můžete pomoci? Děkujeme.

Rubriky

Archivy

Odkazy

Přihlásit se k odběru RSS