4. 06.

Autor:

Přípravy na léto ve Znojmě

S krásným počasím a blížícím se létem opět přemýšlíme, co zajímavého pro naše klienty vymyslet, kde jsme ještě nebyli a co bychom společně mohli zažít. Jak nejlépe to zjistit? Zeptáme se klientů. Na pravidelném společném posezení, které u nás probíhá každé dva měsíce, jsme si povídali o tom, co klienty zajímá a kam by se rádi podívali. Tentokrát padly návrhy na návštěvu Vídně a Muzea hudby, někteří s klientů by se rádi podívali do Luhačovic, další láká turistika a příroda Podyjí. Pustili jsme se do práce a tady je výsledek.

6. června se k nám můžete přidat na výlet do Vídně – města hudby. Čeká nás prohlídka historického centra věnovaná dějinám města i nejvýznamnějším památkám. Pak se vydáme na cestu do jedinečného muzea tónů a zvuků Haus der Musik (Dům hudby). Díky unikátní expozici tady můžeme pozorovat velké skladatele minulosti při komponování, potkat se s nejlepšími hudebníky současnosti a s počítačovou hudbou nahlédnout do hudební budoucnosti. V létě se můžete těšit na výlet do lázeňského města Luhačovice. Projdeme se po kolonádě, a podíváme se i do okolí lázní, půjdeme kolem Ottova pramene a určitě navštívíme i pramen Vincentky, který je nejproslulejším luhačovickým pramenem.

Nebojte se, nezapomeneme ani na turisty, s Martinem Škorpíkem z Národního parku Podyjí se tentokrát vydáme za faunou Podyjí, opět se můžete těšit na zasvěcený komentář a zajímavé zážitky.

Připravíme pro vás i další díl cyklu věnovaný dobrému jídlu Poznáváme světovou gastronomii, tentokrát se budeme věnovat Italské kuchyni, která je plná čerstvých surovin a jednoduchých receptů.

 


26. 05.

Autor:

S příchodem teplých a slunečných dnů opět naši klienti projevili zájem o besedu na téma „Bariery kolem nás“.

Ve čtvrtek 21.5.2015 zavítal do našeho střediska ve Vyškově odborník na odstraňování barier – kolega z brněnského TyfloCentra – pan Josef Konečný, kterého jsme velmi rádi přivítali. Připravil si pro nás významné a nezbytné informace o hmatných a akustických orientačních prvcích. Vysvětlil, proč je důležité při chůzi po ulicích používat bílou hůl a také zdůraznil jaké přirozené i umělé prvky usnadňují orientaci v neznámém  prostoru. Charakter besedy byl diskusní, témata se odvíjela od připomínek a otázek klientů. Nechyběly však ani ukázky praktických pomůcek, např. vodící lišta, akustický majáček a další bezpečnostní prvky. Klienty tato problematika velmi zajímala a podle toho se také zapojovali do diskuze. Shodli se, že nepříjemným problémem jsou nájezdy pro auta k domům, které vedou přes chodník – jedná se o náhlou změnu terénu a povahy komunikace (chodník se stává vozovkou). Dalším problematickým tématem je cestování v dopravním prostředku. Zde je velmi důležitý přístup řidičů i spolucestujících k osobám se zrakovým postižením.

Takto bychom mohli pokračovat dlouho, beseda totiž přinesla mnoho zajímavých informací. Klienti měli možnost popovídat si o svých zkušenostech a podělit se o své zážitky z procházek a cest. Jak se ukázalo, slabozrací a nevidomí lidé si umí také ze svého zrakového postižení dělat legraci, takže ani veselé příhody nebyly výjimkou.

Naše velké poděkování patří panu Josefu Konečnému, který nás velmi poutavě provázel světem bariér a odborně odpovídal na dotazy všech našich klientů. Také děkujeme velkému počtu našich klientů, kteří se besedy zúčastnili.

 

Fotogalerie

VLUU L110, M110  / Samsung L110, M110


22. 05.

Autor:

Klienti znojemského a brněnského TyfloCentra se vydali společně s Davidem Švejnohou na cestu do Etiopie. Pravda, cesta to byla krátká, zabrala nám jen odpoledne 19. 5. 2015. Údolí řeky Omo je (zatím) ojedinělým územím osídleným (zatím) autentickými kmeny, které tu žijí způsobem podobným způsobům života jejich otců, dědů a pradědů. Během odpoledne jsme se dozvěděli zajímavost například o kmenu Mursi a kmenu Bodi. Abychom Vám, kteří jste s námi nemohli cestovat, přiblížili jejich životní styl, představíme Vám naše zápisky z cestovatelského deníku.

Kmen Bodi – nejzajímavější nejspíše na kmenu Bodi je, že každá rodina si vybere svobodného muže. Tento muž poté žije po dobu 6-8 týdnů mimo vesnici, kde musí vydržet bez sexu. Jeho úkolem po dobu odloučení od kmene je ztloustnout. Muž pije několik dvoulitrových dávek směsi kravského mléka a krve denně. Díky tomuto rituálu nabere hodně tuku. Až skončí doba, po kterou je muž vyloučen z kmene, tak se vrátí a je 6ti denní ceremoniál zvaný Ka´el. Při tomto ceremoniálu nahých tlouštíků se zvolí ten, které je nejvíce narostlý, toho potom chovají v úctě. Ostatní mají smůlu a běžným životem se dostanou na původní váhu.

Kmen Mursi – je nejspíše nejnebezpečnějším a nejagresivnějším kmenem celé Afriky. Muži kmene Mursi jsou jedni z nejobávanějších bojovníků. Vzhledem k častým krádežím dobytka a sporům s ostatními kmeny jsou stále vybaveni samopalem. Na těle si dělají různé zářezy a značky podle toho kolik zvířat zabili. Ženy tohoto kmene nejsou méně zajímavé než muži, jsou rozpoznatelné na první pohled. Ženy kmene Mursi nosí hliněné nebo dřevěné talířky ve spodním rtu. Aplikace tohoto „ módního doplňku“ je docela bolestivá. Dochází zde k vyražení předních 4 zubů a rozříznutí rtu. Zde se potom vloží talířek, postupně se talířek vyměňuje za větší a větší. Jaké je to „štěstí“ určitě si řekne každý z Vás. Žena, která má velký talířek je velmi ceněná, ovšem pouze do doby, než jí zemře muž. Po smrti svého muže, si musí žena ret uříznout a tím ztrácí svoji krásu.

Cestování po Etiopii je krásné, občas nebezpečné, nepochopitelné a hlavně velmi poučné. Když vidíte, jaká moderní technologie je kolem nás a někde na světe stále žijí jako v pravěku, až z toho mrazí. Myslím, že tato beseda ukázala nejednomu z nás, že jsme rádi za to, že nás muži ctí jako sobě rovné, neprodáváme se za 30 krav a samopal, ale můžeme se svobodně rozhodnout, koho si vezmeme, jak se oblečeme a co budeme dělat. Pokud se chcete i Vy setkat s některými kmeny, případně poznat jiné kultury a zvyklosti, pojďte s námi příště na besedu a nastupte s námi do pomyslného letadla na cestě za poznáním.

Těšíme se na Vás a místa jsou volná. Děkujeme našemu průvodci Davidu Švejnohovi, který nám přivezl mnoho zážitků, artefaktů a fotek.

 

Fotogalerie

06_Jedním


12. 11.

Autor:

I přesto, že pro mnohé jsou zimní měsíce spíše časem odpočinku a zimního spánku, ve znojemském TyfloCentru jsme se rozhodli nezahálet a prožít zimní měsíce aktivně. Prosinec pojmeme v duchu Adventu, tedy jako přípravu na vánoční svátky. Tradičně navštívíme vánoční trhy v Brně, kde nakoupíme maličkosti pro naše blízké, ve voňavé vánoční dílně si upečeme tvarohovou štolu a na ozdobu našich domovů si ve výtvarné dílně z přírodních materiálů vyrobíme svícen a z včelího vosku svíčku.

A na co nového se můžete těšit v roce 2015? Pro ty, kteří se chtějí naučit něco nového či jen oprášit své jazykové znalosti, jsme připravili kurzy němčiny a angličtiny, které povede zkušená lektorka jazyků, z řad našich pracovnic, Olga Smetanová. Těšit se můžete také na nový cyklus besed „Poznáváme chutě světa“, kde se budeme věnovat vaření a ochutnávání specialit různých světových kuchyní. První beseda bude věnovaná maďarské kuchyni, kde si uvaříme tradiční maďarskou fazolovou polévku a domácí langoše. Následovat bude také například kuchyně francouzská, italská, mexická či indická. Kromě chuťových pohárků si po novém roce procvičíme také mozkové závity. Připravujeme pro Vás Paměťolamy, zábavnou aktivitu, při které si každý měsíc budeme moci procvičovat svoji paměť a také poměřit své znalosti s ostatními.

Ani v zimních měsících neopomeneme naše oblíbená setkávání při posezení v kavárně a budeme také pokračovat v pravidelných aktivitách, k nimž patří relaxace v solné jeskyni, bowling a plavání. Chybět nebudou také tvořivé výtvarné dílny či přednášky na nejrůznější zajímavá témata. Už teď se můžete těšit na cestovatelskou besedu s názvem Litva- kraj jantaru a dřevěných křížů. O cestování po této zajímavé zemi nám bude přednášet Jana Puchegger Chadalíková.


12. 11.

Autor:

V klubovně znojemského TyfloCentra jsme měly pro klienty připravenou besedu o bylinkách a jejich využití při různých nemocech, nebo jiných neduzích. Nejdříve nám Silvie Stehlíková povídala, k čemu bylinky jsou, co se z nich dá vyrobit. Z bylinek se dá udělat mastička, sirup, obklad, odvar, likér a další věci. Klienti se dozvěděli, z čeho se mastička dá vyrobit a co se do ní může přidat. Základ každé masti je tukový, lze použít přírodní materiály např. kokosový olej, bambucké máslo, včelí vosk. Základ naší masti tvořili vazelína a měsíček lékařský, protože je dobrý na popáleniny, různé ekzémy a má zklidňující účinky.

Všichni jsme si očichali různé éterické olejíčky, které se mohou přidat na ovonění. Každý si nakapal vonný olejíček do své mastičky. Někdo chtěl levandulový na zklidnění, jiný pomerančový s hřebíčkem na pocit tepla, záleželo na výběru klienta. Jakmile klienti dokončili míchání mastí, dozvěděli se, k čemu která bylinka slouží a na co je dobrá. Například šalvěj, ta se používá do omáček, ale i na kloktání při bolestech v krku. Tinktura ze šalvěje je dobrá na bolesti zubů.

Další bylinkou, která se často vyskytuje v kuchyni, je bazalka, která se přidává na ovonění pod maso, nebo do omáček. Doma hodně používáme meduňku na čaj, která má uklidňující účinky. Meduňka dokáže uklidnit rozbouřenou mysl, ale i žaludek. Je z ní dobrý i sirup, do kterého se může přidat máta. Levandule krásně voní a také má zklidňující účinky a dá se z ní vyrobit sirup, olejíček na masáže. Ovšem není dobrá pro lidi s nízkým tlakem, protože podporuje únavu. Další výbornou bylinkou je máta peprná, která uvolňuje cesty dýchací, a je z ní moc dobrý čaj při nemoci, ale i jen tak na chuť. Klienti si osahali a očichali bylinky jak sušené, tak čerstvé. Každý donesl něco ze své zahrádky, a povídali jsme si, na co se používají. Uvařili jsme si bylinkový čaj, který byl proti nachlazení. Čaj byl z lipového květu, divizny a máty. Byl moc dobrý a voňavý. Účast na této besedě byla hojná, všem se beseda líbila a čaj chutnal. Každý mohl říct svůj poznatek ohledně bylinek a mastiček. Klienti odcházeli spokojení s mastičkou, kterou si vyrobili.

Fotogalerie

Fotogalerie na Flickru - Bylinky a jejich využití, besedy ve ZnojměTyfloCentrum Brno, o.p.s.

TyfloCentrum Brno, o.p.s.
Pomáháme nevidomým a slabozrakým lidem překonávat důsledky těžkého zrakového postižení a zvyšovat kvalitu jejich života.
Naše Centrum pro nevidomé najdete v Brně, Břeclavi, Vyškově, Znojmě a Moravském Krumlově.
Více informací o naší společnosti

Podpořte naši organizaci

Podpořte prosím naši činnost zasláním DMS, finančním či materiálním darem. Více informací o možnostech podpory najdete na stránce Jak nám můžete pomoci? Děkujeme.

Rubriky

Archivy

Odkazy

Přihlásit se k odběru RSS