9. 06.

Tři střediska TyfloCentra – Brno, Znojmo a Břeclav – se společně vypravily poznávat „barokní perlu“ Lednicko-valtického areálu (LVA), samotné město Valtice. Břeclavská a brněnská skupina se potkala v úterý 7. června dopoledne už ve vlaku, znojemské pracovnice a klienti dorazili z opačné strany přímo do Valtic – celkem nás bylo 21.

Z nádraží jsme se dostali do centra městečka částí Bezručovy aleje, která spojuje Valtice s Lednicí. Celková délka této památkově chráněné lipovo-kaštanové aleje je více než šest kilometrů, byla vysázena už v roce 1715, je součástí komponované krajiny LVA a v současnosti zde město Valtice s podporou Evropské unie vysazuje nové stromy. Na jejím konci ve Valticích jsme minuli velký komplex bývalého kláštera Milosrdných bratří a kostelem sv. Augustina, který byl donedávna největší nemocnicí v okolí.

Bohužel jsme nemohli nakouknout ani do monumentálního kostela Nanebevzetí Panny Marie, tak nám o něm pracovnice z Břeclavi, které se ujaly role průvodců, alespoň krátce povyprávěly. Ani jeden z účastníků si však nenechal ujít prohlídku krásných zámeckých pokojů a sálů v barokním zámku Valtice, bývalém panství rodu Lichtenštejnů, kde jsme si mohli díky příjemné a vstřícné průvodkyni i leccos osahat. Vidící průvodce bezpochyby uchvátily stropy s malovanými výjevy z řecké mytologie a originální vzorované parkety, zrakově postižení mohli ucítit pod prsty například hebkost hedvábného koberce, usednout do dobových křesel, obdivovat vzorově pestrá secesní kachlová kamna nebo zkusit teplotní rozdíl mezi pravým a umělým mramorem.

Protože se prohlídka na zámku trochu protáhla, nevydali jsme se po obědě na turistický výšlap k Rajské kolonádě, jedné z romantických staveb LVA na kopci nad městem, a vrátili se zpět k zámku na prohlídku nové bylinkové zahrady. Lákala nás rozlohou tří tisíc metrů čtverečních i počtem tří set druhů bylinek, naneštěstí se zde ale změnila pracovní doba a bránu jsme našli zavřenou. Procházka upraveným parkem v chládku vzrostlých borovic s výhledem na Rajstnu byly ale příjemnou tečkou za poznávacím výletem. Při čekání na vlaky, které nás rozvezly na všechny světové strany, jsme se dohodli, že se do Valtic určitě ještě jednou vrátíme prohlédnout vše, co jsme nestihli!

Fotogalerie

Výlet Valtice, 7. 6. 2011


Autor:

Tags: ,

Přidat komentář


Warning: Undefined variable $user_ID in /data/web/virtuals/132902/virtual/www/subdom/blog/wp-content/themes/wp-simply-06/wp-simply-06/comments.php on line 82


TyfloCentrum Brno, o.p.s.

TyfloCentrum Brno, o.p.s.
Pomáháme nevidomým a slabozrakým lidem překonávat důsledky těžkého zrakového postižení a zvyšovat kvalitu jejich života.
Naše Centrum pro nevidomé najdete v Brně, Břeclavi, Vyškově, Znojmě a Moravském Krumlově.
Více informací o naší společnosti

Podpořte naši organizaci

Podpořte prosím naši činnost zasláním DMS, finančním či materiálním darem. Více informací o možnostech podpory najdete na stránce Jak nám můžete pomoci? Děkujeme.

Rubriky

Archivy

Odkazy

Přihlásit se k odběru RSS