22. 07.
Autor: Jiřina Falková
V rámci projektu Slepotou život nekončí vyrazilo pět klientů z příhraničních středisek TyfloCentra Brno před prázdninami na dvoudenní exkurzi do Prahy. Cílem bylo především Pobytové rehabilitační a rekvalifikační středisko pro nevidomé Dědina, o.p.s., ale desetičlenná výprava zrakově postižených a jejich průvodců si stihla projít také historickou část Prahy a navštívit několik památek.
Úterý 29. června patřilo především zmiňované prohlídce Dědiny. Návštěvu přivítala ředitelka zařízení Marie Schifferová, která během hodiny představila činnost střediska, práci zaměstnanců, rekvalifikační programy a odpovídala na doplňují otázky klientů TyfloCentra. Následovala rychlá prohlídka zařízení, při které shlédli učebnu masérů, dílnu košíkářskou, keramickou i tkalcovskou a několik dalších míst určených pro rehabilitaci osob se zrakovým postižením. Ze dveří návštěvníky vyprovázel zpěv skupinky na Dědině pobývajících klientů, kteří se právě sešli k hodině muzikoterapie.
„Cestou do centra jsme vystoupili u Pražského hradu, prohlédli si jeho nádvoří, někteří nakoukli i do katedrály svatého Víta a potom jsme sešli Královskou cestou přes Karlův most na Staroměstské náměstí k metru,“ popsala vycházku sociální pracovnice Jiřina Falková, která se ujala role průvodce po Praze.
Druhý den měla výprava z jižní Moravy domluvenou hmatovou prohlídku expozice Slabikář návštěvníků památek v Muzeu hlavního města Prahy, která zpřístupňuje i zrakově postiženým stavební vývoj pražských památek. „Zatím jsou zde památky jen od doby románské po gotiku, ale i tak jsme díky výbornému výkladu kunsthistoričky Jany Bělové strávili v muzeu víc než hodinu času a dozvěděli se mnoho zajímavostí. Nevidomá klientka ocenila možnost detailně si na modelech osahat to, k čemu by se v reálu nikdy nedostala – například hlavice sloupů nebo základy románského kostela. Pochvalovala si také dobře hmatné popisky v Braillově písmu,“ doplnila Jiřina Falková.
Závěr výletu patřil ještě vycházce na kopec Vítkov, kde se skupina rozdělila. Někteří dali přednost prohlídce interiéru památníku, jiní vystoupali výtahem jen na vyhlídku, aby si prohlédli Prahu z neobvyklé perspektivy. Horké a slunečné letní počasí sice ubíralo několika účastníkům energii a elán, přesto můžeme napsat, že exkurze byla velmi naučná a povedená. Kam se vypravíme příště? Sledujte nabídku aktivit TyfloCentra Brno na www.centrumpronevidome.cz a pokud Vás nějaká akce zaujme, neváhejte se přihlásit!
Fotogalerie
Projekt je financován z prostředků ESF prostřednictvím OP LZZ a ze státního rozpočtu.
21. 07.
Autor: Marie Švejdová
V letošním roce jsme stihli uskutečnit už dva pobyty na našem oblíbeném místě, v malebném koutku Českomoravské vysočiny, v obci Kuklík blízko Nového Města na Moravě. Majitel a personál penzionu KUKLA, kde míváme své zázemí, nám k pobytu poskytují skvělé podmínky. Máme zajištěno příjemné ubytování, vhodné prostory k uskutečnění plánovaných aktivit a výbornou stravu. Už cestou na Kuklík se účastníci zajímají, co bude kuchař vařit dobrého a jestlipak bude na jídelníčku naše oblíbená polévka kulajda, mezi námi zvaná kuklajda.
Číst zbytek článku »
23. 06.
Autor: Jiřina Falková
Zatímco dětem škola pomalu končí, do školních lavic usedlo v úterý 21. června po mnoha letech pět klientů TyfloCentra a dvě sociální pracovnice. Doktor Karel Křivánek z Městského muzea a galerie Břeclav, který se vžil do role „pana učitele“, takto netradičně představil nejen výstavu Škola 1908, ale poutavě pohovořil celkově o školství od dob Marie Terezie. „Žáci“ si mohli vyzkoušet psaní na břidlicové tabulky a nevyhnuli se ani zkoušení z dějin nad starými mapami. Kolik národností žilo v Rakousku-Uhersku? Kdybyste nevěděli, bylo jich jedenáct!
Po tomto úvodu vedl doktor Křivánek celou skupinu seniorů se zrakovým postižením od jednoho exponátu ke druhému, každý krátce okomentoval a pokud to šlo, nechal prohlédnout i rukama návštěvníků. „Hodinová prohlídka velmi rychle utekla a všichni jsme se při ní dobře bavili, klienti zavzpomínali na svá školní léta a srovnávali dnešní dobu s tou před mnoha lety. Děkujeme vedení a pracovníkům Městského muzea a galerie Břeclav za vstřícnost a výborně komentované prohlídky. Výstavu Škola 1908 určitě doporučujeme k návštěvě nejen rodičům s dětmi a těšíme se na další podzimní akce,“ uzavřela sociální pracovnice Jiřina Falková.
Fotogalerie
23. 06.
Autor: Hana Dvořáková
Dne 7. června 2011 se vydali klienti TyfloCentra do vyškovského ZOO PARKU, který je zaměřen především na chov primitivních i exotických druhů domácích a hospodářských zvířat z celého světa. V současné době chovají na 560 zvířat ve 119 druzích nebo plemenech.
Když jsme prošli prostorem vstupního areálu mezi pokladnami a prodejnou suvenýrů, naskytl se nám pohled na nejnovější část zoologické zahrady a zprava do leva jsme mohli spatřit výběhy venkovních expozic Asie, Afriky a Jižní Ameriky.
S klienty jsme tedy mohli vidět například Jaka domácího, velbloudy dvouhrbé, kozy kašmírské, kapry nishikiogoi, karasy stříbřité, ovce domácí, lamu krotkou či nandu pampového a mnoho dalších. Počasí bylo slunečné a tak nám nebránilo nic, abychom byli veselí a výlet si řádně užili.
Fotogalerie
22. 06.
Autor: Tereza Kozderová
Letos jsme již tradičně pozvali naše klienty k závěřečné plavbě parníkem po brněnské přehradě. Termín plavby nám vyšel na první letní den, tedy 21. června, přesto si s námi počasí pohrávalo.
Úvodního slova se ujala ředitelka společnosti RNDr. Hana Bubeníčková a hned poté byly vyhlášeny výsledky „Turistické ligy“. Kolegyně Pavla Velinská a Tereza Kozderová rozdaly deseti nejlepším turistům upomínku s uvedeným počtem kilometrů, které v průběhu roku zvládli a poukázky na věcné dary od společnosti Klimatex, a.s. a Dary přírody. Ti nejzdatnější byli odměněni také velkým potleskem.
Celá loď Vídeň patřila jen nám, takže každý z příchozích měl své místo. Mezi cca 70 členy posádky byli klienti se svými průvodci z Brna, Znojma, Břeclavi a Vyškova, zaměstnanci brněnského TyfloCentra, ratolesti zaměstnanců, vodící pejsci… o zábavu a příjemné povídání nebyla nouze.
Odpoledne bylo příjemným zpestřením dne a na konci plavby už zbývalo popřát si krásné léto, poděkovat za společné zážitky z nejrůznějších akcí a vzájemně se povzbudit ke shledání opět v září.
Děkujeme:
- Dopravnímu podniku města Brna za vstřícnost a sponzorský dar
- Magistrátu města Brna – odboru Životního prostředí z jehož finanční podpory byly pořízeny odměny pro vítěze turistické ligy
- všem, kteří příšli a na celé akci se podíleli.





