17. 09.

V úterý 9. září jsme se s našimi klienty vydali poznat krásy Náměště nad Oslavou. Našim cílem byl zámek.

Zámek v Náměšti nad Oslavou postavený na skalnatém masívu na levém břehu řeky Oslavy patří mezi významné doklady renesančního stavitelství na Moravě. Původní hrad ze 13. stol. byl moravskými pány ze Žerotína přebudován v létech 1565-1578 na honosné renesanční sídlo, které se zachovalo v téměř nezměněné podobě dodnes. Součástí areálu jsou budovy tzv. „Vlašského dvora“ v předzámčí, anglický park a malá francouzská zahrada. V roce 2001 byl areál zámku prohlášen Národní kulturní památkou.

Interiéry zámku nabízejí unikátní expozice gobelínů, cenných obrazů či historického nábytku, zámecká kaple je pozoruhodná svoji architekturou i barokním mobiliářem, knihovna s bohatým knižním fondem i štukovou klenbou s ojedinělou freskovou výzdobou a vnitřní nádvoří pak zdobenými renesančními arkádami.

Apartmán hraběte Haugwitze je zase ukázkou života majitele zámku na přelomu 19. a 20. století.

Prohlídku jsme s klienty začali na nádvoří zámku, kde nás přivítal jeho kastelán. Prohlédli jsme si bohatě zdobenou barokní kapli, vnitřní arkádové nádvoří a reprezentační prostory s unikátními tapisériemi. Zámeckými prostory nás prováděla příjemná paní průvodkyně, která nám podala odborný výklad a klientům umožnila si většinu předmětů osahat. Na závěr prohlídky nás čekalo malé překvapení. V zámecké knihovně nám pan kastelán zahrál na jedinečné varhany z roku 1745, které jsou jediným dochovaným nástrojem rakouského varhanáře Antona Preisingera. Byla to velmi příjemná tečka za krásnou prohlídkou zámku, hra na královský nástroj, jak se varhany nazývají, na nás na všechny hluboce zapůsobila.

S hezkými zážitky a prožitky jsme se ze zámku vydali na vlakové nádraží v Náměšti nad Oslavou. Cestou na nádraží jsme se občerstvili a odpočinuli si v místní restauraci. Zpáteční cesta vlakem Náměšť – Brno – Vyškov příjemně ubíhala a my jsme stále vstřebávali dojmy ze zámku.  Děkujeme všem, kteří se výletu zúčastnili a těšíme se na další poznávání našeho krásného okolí.

Fotogalerie

Fotogalerie na Flickru - Výlet do zámku Náměšť nad Oslavou, 9. 9. 2014


Autor:

Tags:

Přidat komentář


Warning: Undefined variable $user_ID in /data/web/virtuals/132902/virtual/www/subdom/blog/wp-content/themes/wp-simply-06/wp-simply-06/comments.php on line 82


TyfloCentrum Brno, o.p.s.

TyfloCentrum Brno, o.p.s.
Pomáháme nevidomým a slabozrakým lidem překonávat důsledky těžkého zrakového postižení a zvyšovat kvalitu jejich života.
Naše Centrum pro nevidomé najdete v Brně, Břeclavi, Vyškově, Znojmě a Moravském Krumlově.
Více informací o naší společnosti

Podpořte naši organizaci

Podpořte prosím naši činnost zasláním DMS, finančním či materiálním darem. Více informací o možnostech podpory najdete na stránce Jak nám můžete pomoci? Děkujeme.

Rubriky

Archivy

Odkazy

Přihlásit se k odběru RSS