22. 02.

I když zimní počasí příliš neláká k výletům, rozhodli jsme se zimě čelit a vydali se na zajímavou výstavu do Moravského zemského muzea. Výstava je věnována 125 zkamenělinám ze slavného  německého naleziště Messel, které  do Brna připutovaly z muzea v Darmstadtu. V muzeu nás přivítala naše lektorka Dr. Hrdličková  a provázela nás celou výstavou. Na začátku jsem se dověděli, že vystavené exponáty vznikly před 47 miliony lety v období starších třetihor, kdy v tropickém prostředí jezera v sopečném kráteru Messel a v jeho okolí žili živočichové, jejichž dokonale zachované zkameněliny jsme na výstavě viděli. Zkameněliny z  Messelu dokumentují raná stádia evoluce savců. Bylo jich zde objeveno 45 druhů  např. předchůdce dnešního koně, netopýři, vačice, lemurovití savci, hlodavci i primitivní mravenečník.

Během výstavy jsme se dověděli jak se nalezené exponáty konzervují v epoxidovém lepidle a jak se s nimi dál pracovalo. Celou výstavu provázely typické zvuky džungle a na stěny byla promítána příroda tropického pralesa, což ještě umocňovalo atmosféru. Na závěr pro nás lektorka připravila několik modelů zkamenělin, které si klienti mohli podrobně prohlédnout a osahat, byl mezi nimi i, trilobiti, amonit a líhnoucí se triceratops. Děkujeme za vstřícnost a výklad naší lektorce a těšíme se na další expozice, které v Moravském zemském muzeu v budoucnu připraví.

Fotogalerie

Messel on Tour, 14. 2. 2012


Autor:

Tags: , ,

Přidat komentář


Warning: Undefined variable $user_ID in /data/web/virtuals/132902/virtual/www/subdom/blog/wp-content/themes/wp-simply-06/wp-simply-06/comments.php on line 82


TyfloCentrum Brno, o.p.s.

TyfloCentrum Brno, o.p.s.
Pomáháme nevidomým a slabozrakým lidem překonávat důsledky těžkého zrakového postižení a zvyšovat kvalitu jejich života.
Naše Centrum pro nevidomé najdete v Brně, Břeclavi, Vyškově, Znojmě a Moravském Krumlově.
Více informací o naší společnosti

Podpořte naši organizaci

Podpořte prosím naši činnost zasláním DMS, finančním či materiálním darem. Více informací o možnostech podpory najdete na stránce Jak nám můžete pomoci? Děkujeme.

Rubriky

Archivy

Odkazy

Přihlásit se k odběru RSS