6. 02.

První akcí v měsíci únoru uskutečněnou v TyfloCentru ve Vyškově byla beseda o včelařství. Naše pozvání do střediska přijal pan Jaromír Tauš, včelař z nedalekých Hamilton, a tak jsme se v pondělí 4. února mohli nechat omámit kouzlem včelařství.

Po zahájení besedy jsme se věnovali nejznámějšímu a nejoblíbenějšímu produktu včel – medu. Díky poutavému vyprávění jsme se dozvěděli, v jakém pořadí jednotlivé druhy medu vznikají a čím se vyznačují. Jako první se sbírá takzvaný kočičkový med, který produkují vrby. Dále od včel získáváme med z javorů, z travin a po té z ovocných stromů. Mimo to máme med řepkový, akátový, lipový, lesní a modřínový. Velmi nás potěšilo, že během povídání o medu pan Tauš zapojil také naše čichové a chuťové buňky. Měli jsme možnost ochutnat jarní, lesní a pastový med a dlužno říci, že byly opravdu výborné.

Od povídání o medu jsme se přirozeně přesunuli k tématu práce včel v úle a mimo něj a k životu včel všeobecně. Například jsme zjistili, že nejdéle žijí „zimní“ včely – a to až šest měsíců. Jsou to včely, které se líhnou v srpnu a mají za úkol starat se o úl v zimním období. Jak nám pan Tauš potvrdil, včely jsou opravdu velmi pracovité: „Včelám nemusí nikdo říkat, co mají dělat. Kdyby to tak bylo i u lidí, tak žijeme jako v ráji.“

Posledním větším tématem, kterému jsme se věnovali, byly včelí produkty a výrobky z medu. Dozvěděli jsme se, jak se vyrábí medovina a jaký je rozdíl mezi ní a pálenkou z medu. Pan Tauš nám povyprávěl také o propolisu, o jeho vzniku a využití a navíc nám jej přinesl ukázat. Jak jsme se shodli, všichni z nás o něm už slyšeli, ale málokdo jej viděl v původní podobě.

Ukázalo se, že o včelařství lze povídat dlouho a velmi zajímavě. Původně naplánovanou délku setkání jsme přesáhli a pořád bylo o čem vyprávět. Klienti byli spokojení a překvapení, kolik zajímavých informací se dozvěděli. Děkujeme panu Taušovi za skvěle strávené odpoledne a doufejme, že nebylo poslední…

Fotogalerie

Kouzlo včelařství, 4. 2. 2013 - fotogalerie na Flickru


Autor:

Tags:

Přidat komentář


Warning: Undefined variable $user_ID in /data/web/virtuals/132902/virtual/www/subdom/blog/wp-content/themes/wp-simply-06/wp-simply-06/comments.php on line 82


TyfloCentrum Brno, o.p.s.

TyfloCentrum Brno, o.p.s.
Pomáháme nevidomým a slabozrakým lidem překonávat důsledky těžkého zrakového postižení a zvyšovat kvalitu jejich života.
Naše Centrum pro nevidomé najdete v Brně, Břeclavi, Vyškově, Znojmě a Moravském Krumlově.
Více informací o naší společnosti

Podpořte naši organizaci

Podpořte prosím naši činnost zasláním DMS, finančním či materiálním darem. Více informací o možnostech podpory najdete na stránce Jak nám můžete pomoci? Děkujeme.

Rubriky

Archivy

Odkazy

Přihlásit se k odběru RSS