19. 01.
Besedovat za námi do Znojma přijela paní Světlana Kartušová se svou Aimie.
„Aimie mi vrátila 95% mé svobody“, řekla na úvod paní Světlana. Dále vysvětlila klientům, že pes je zároveň starost. Denní režim člověka mu je podřízen, je tu péče o srst, obstarávání krmiva.
Proč jsme zařadili právě toto téma do naší nabídky besed pro klienty na Znojemsku?
V současné době je na Znojemsku 5 našich klientů, kteří mají vodícího psa, z toho 2 klienti si ho pořídili nedávno. Někteří další lidé s těžkým postižením zraku k nám s vodícími psy přijíždějí, pohybují se městě i regionu, navštěvují různé kulturní, sportovní i jiné akce. Někteří naši klienti o pořízení vodícího psa uvažují.
Co jsme se od paní Karfusové dověděli?
- Jak se vybírá štěně k výcviku
- K čemu je vodící pes určen
- Jak probíhá výcvik, jak dlouho trvá
- Jaké rasy se k výcviku používají
Mnozí z přítomných ,např., nevěděli, že výcvik vodícího psa trvá 6 – 7 měsíců, že pes je předtím v tzv. předvýchově, kde se učí základy pro život ve společnosti (např. hygienické návyky apod.). Hlavní úkol předvýchovy je, aby pes byl šťastný. Nejdříve se učí základní poslušnost. Ve věku jednoho roku projde pes veterinárním vyšetřením a vyšetřením charakterových vlastností. Výcvik trvá až sedm měsíců. Pes se naučí 41 povelů. Nedávno se v Brně zavedly dva nové povely – madlo a světla.
Je třeba také dbát, z jaké školy si klient vodící psa vezme. Škola by měla zajistit 100% klientský servis.
Reakce klientů
„Pro klienty“, jak odpověděla např. paní Nikol, „to byla zajímavá beseda, na které jsem se opět dozvěděla něco nového.“
Vodící pes je tedy významným pomocníkem nevidomého a může mu ulehčit orientaci v prostoru, vrátit svobodu a v neposledním řadě může být dobrým společníkem.
Fotky z akce najdete zde:
http://www.flickr.com/photos/radlicek/sets/72157623267223295/
Autor: Jana Puchegger Chadalíková
Tags: Besedy