28. 04.

Autor:

Ve středu 20. 4. 2016 jsme pro naše klienty, jejich přátele i zájemce z řad veřejnosti uspořádali Happening v Přírodní zahradě u Smrku. Tato akce se koná už pravidelně v rámci Brněnských dnů pro Zemi.

Letošní happening byl motivovaný heslem Lanaříme do TyfloCentra a podle toho také vypadaly aktivity, které jsme si pro toto odpoledne připravili. Lana, šňůrky a provázky nás provázely celým programem.

Na začátek nás přivítala paní Libuše Mičolová, která se o celou zahradu u smrku stará. Následovala komentovaná prohlídka nádherně rozkvetlé zahrady a první aktivita – hmatová stezka. Přes zahradu bylo natažené lano, ke kterému byly šňůrkou přivázány různé předměty. Účastníci měli za úkol po hmatu poznat, o který předmět jde. Aby byli síly vyrovnané, dostali vidící účastníci klapky na oči.

Následovalo cvičení s lany vedené paní Zlatou. Při tomto cvičení se účastnící protáhli a zpevnili své tělo. Zjistili také, že cvičit se dá s různými pomůckami a lano je pro podobné cvičení velmi vhodné.

Po cvičení se klienti i ostatní zájemci přesunuli k velkému stolu, u kterého si s pomocí pracovnice z HapAteliéru i dobrovolníků vyrobili zvonkohru. Na větvičku přivázali provázkem keramické ozdoby a dřevěné korálky a poté celou zvonkohru pověsili na strom. Závěr tohoto krásného, prosluněného odpoledne jsme strávili u ohně, kde si zájemci mohli opéct špekáčky, chleba nebo sýr.

Děkujeme všem účastníkům Happeningu, že se rozhodli strávit odpoledne v naší společnosti, všem kolegům z TyfloCentra, kteří se podíleli na organizace a také paní Mičolové, která nám umožnila uspořádat happening v Přírodní zahradě u smrku.

Aktivita byla pořádána v rámci projektu Do přírody s bílou holí, realizovaného za finanční podpory Statutárního města Brna.

Fotogalerie

web


2. 12.

Autor:

Dnes 2. 12. 2015 se konal den otevřených dveří detašovaného pracoviště TyfloCentra ve Znojmě. Den otevřených dveří se nesl v duchu návštěvy jednotlivých tříd z místních středních škol (konkrétně nás navštívili žáci Gymnázia, Střední pedagogické školy, Obchodní akademie a Jazyková školy s právem státní zkoušky Znojmo (zkráceně GPOA Znojmo) a žáci ze Střední zdravotnické školy a Vyšší odborné školy zdravotnické Znojmo (zkráceně SZŠ a VOŠZ Znojmo)) a paní redaktorky ze Znojemského deníku. Žáci se nejdříve zúčastnili besedy s názornou ukázkou kompenzačních pomůcek, což činilo první část programu. Výklad byl zaměřen na historii TyfloCentra, na kompenzační pomůcky (např. slepecké hole, hladinku, kráječ cibule, člověče nezlob se, informace k asistenčním psům) a poté zkušenosti nevidomé kolegyně. Výklad byl doplňován spoustou otázek studentů, kteří projevili o problematiku nevidomých velký zájem. Vystavené kompenzační pomůcky si mohli žáci vyzkoušet, z čehož největší úspěch získala „hladinka“ na pomoc při naplňování tekutin do hrnků či skleniček, reliéfní omalovánky pro děti a Pichtův psací stroj. V druhé části programu si mohli žáci otestovat sami na sobě, jaké je to být na chvíli nevidomý a chodit se slepeckou holí či se nechat doprovázet spolužákem nebo kamarádem. Studenti se rozdělili do dvojic s tím, že jeden z dvojice dostal klapky na oči a druhý daného jedince vedl. Dvojice se různě prostřídali tak, aby si každý vyzkoušel nejen člověka vést, ale aby byl i on veden jak se slepeckou holí, tak bez slepecké hole. Druhá část programu byla velmi názorná a většina studentů byla překvapena vzdáleností, kterou ušli a náročností chůze při vynechání zraku. Dle reakcí ze všech skupin by nikdo nechtěl být nevidomý a naznali, že je to „opravdu strašné“ a „je to velká úleva, sundat si ty klapky z očí“. Závěrem bych uvedla, že dnešní den otevřených dveří se nám velmi vydařil, učitelé byli spokojení a dle jejich slov se účastní dne otevřených dveří pravidelně s různými třídami a studenti byli nadšení, že se něco nového dozvěděli.


4. 06.

Autor:

Kdy: pátek 19.6. 2015 v 18:30

Kde: Městské divadlo Znojmo

Rádi bychom Vás pozvali na benefiční koncert, na němž vystoupí skupina Mário Bihári a přátelé. Výtěžek ze vstupného bude věnován znojemskému TyfloCentru na podporu jeho činnosti. Koncert si budou moci jeho účastníci prožít „potmě“, s klapkami na očích. Přijďte se i vy zaposlouchat do nevšedního hudebního vystoupení, při němž se Vám představí výjimečný romský umělec Mário Bihári. Od osmi let je nevidomý. Poté, co přišel o zrak, pověsil na hřebík atletiku, ve které vynikal a začal se věnovat hudbě. Jako fenomenálního akordeonisti a pianisty si ho jako první všimla Zuzana Navarová a objevila v něm také výjimečný skladatelský talent. Mário Bihári ztělesňuje spojení romského hudebního cítění s klasickou, folkovou i moderní elektronickou hudbou, popem a jazzem. Hudební projev Mária Biháriho je nezaměnitelný, originální a zasahuje široké spektrum posluchačů. Vstupné pro ZTP, ZTP/P 150 Kč, doprovod 250 Kč.

 

Fotogalerie

Bihárim

 

 


3. 12.

Autor:

Ve středu dne 26. listopadu 2014 jsme otevřeli dveře všem zájemcům, kteří se přišli blíže seznámit s prací našeho střediska.  Návštěvníky jsme přivítali nápisem „Vstupte, prosím“.

Ihned po vstupu se seznámili s pomůckami z denního života slabozrakých a nevidomých. Pro většinu z nich byl velkým překvapením Colortest, zařízení, které po dotyku na daný předmět, určí přesně barvu tohoto předmětu a nahlas sdělí. Také indikátor hladiny tekutiny, tzv. hladinka byl velice obdivovaný. Návštěvníci si rádi s klapkami na očích hladinku vyzkoušeli.

Do pocitu slabozrakých a nevidomých se vcítili i další připravenou aktivitou, což byla chůze s bílou holí a klapkami na očích. Zde překonávali i různé nástrahy jako musí překonávat nevidomí v běžném životě.  Se zaujetím si také vyslechli informace o různých očních vadách, které si přiblížili pomocí simulačních brýlí. Mohli se také podívat a zakoupit krásné výrobky, které vytvářejí slabozrací a nevidomí v HapAteliéru.

Návštěvníky zaujal také Pichtův psací stroj, který využívají naši klienti k psaní textů pomocí Braillova písma.

Letošní Den otevřených dveří ve vyškovském TyfloCentru se vydařil. Návštěvníci nám poděkovali a odcházeli obohaceni o nové zkušenosti.

My všem zúčastněným děkujeme a těšíme se na další v příštím roce!

Fotogalerie

Fotogalerie na Flickru - Den otevřených dveří ve vyškovském TyfloCentru, 26. 11. 2014


14. 11.

Autor:

Dobrý den, vítáme Vás na dni otevřených dveří. Ve čtvrtek 13. 11. 2014 se z tradičního dne stal v TyfloCentru Den otevřených dveří. Naše chaloupka otevřela všechny dveře pro všechny, kteří měli zájem přijít se podívat na naši práci. Již několik týdnů před samým dnem Dé se sešel tým pracovníků, aby vymyslel program, který Vás obohatí, poučí, ale i pobaví. Mezi novinkami našeho programu bylo Tyflokafé, neboli kavárna ve tmě. Po dokonalém zatemnění místnosti si naši návštěvníci, za symbolickou cenu, mohli vychutnat kávu a zákusek v naprosté tmě. O komfort našich návštěvníků se staral 3 členný tým. Díky jejich péči se Tyflokafé stalo velkým lákadlem a zážitkem. Myslím si, že všichni překonali své hranice. Náš tým v tom, že zvládl během dne otevřených dveří obsloužit mnoho zákazníků, ale i Vy, zákazníci sami. Opravdu není jednoduché vstoupit do naprosté tmy, do neznámého prostoru, s neznámými lidmi a proto Vám patří také velký obdiv a díky.

Abychom se nezastavili pouze u naší horké novinky, během tohoto „otevřeného dne“ jste mohli zažít i aktivity, které rozvíjely představu toho, jak se naši klienti cítí. Návštěvníci si mohli vyzkoušet chůzi s bílou holí, labyrint plný překážek, se kterými se nevidomí na svých cestách a pochůzkách setkávají. Kdo zrovna neměl náladu na to vyzkoušet si chůzi s bílou holí, mohl zvolit jako variantu návštěvu oddělení her pro nevidomé (zvukové pexeso, hmatové pexeso, oblíbené Trojky a další…) velmi příjemným zpestřením byla i soutěž Paměťolamy, která probíhá v centru jako pravidelná aktivita.

V centru se snažíme držet i fyzičku a proto jsme do programu zařadili cvičení s naší cvičitelkou Zlatou, která návštěvníkům předvedla, jak se dá nenáročně cvičit. V podvečerních hodinách nám naše smysly zbystřila ukázka sebeobrany, kterou mohou vzít za své i nevidomí. Stačí pouze navštěvovat naše kurzy, abyste se mohli i Vy připravit na osoby, které by Vám mohly ublížit.

Jako stálou a neopomenutelnou nabídku na našem dni otevřených dveří jsme nabídli náhled do tajů výpočetní techniky pro nevidomé, dále kompenzační pomůcky, které mohou být pomocníkem nejen našim klientům, ale i všem lidem, protože některé pomůcky jsou dobré tzv. vychytávky.

Náš exkurz po dni otevřených dveří bychom mohli zakončit u naší skvělé dílničky HapAteliér, kde si každý mohl vyzkoušet embosování a domů si mohl odnést svůj malý výrobek. Na koho by se snad nedostala řada, či není výtvarně zdatný, mohl si zakoupit již hotový výrobek, který byl vyroben v dílně HapAteliér.

Domnívám se, že se Den otevřených dveří 2014 vydařil, bez Vás návštěvníků by to nemělo to správné kouzlo. Velké díky patří všem, kteří se podíleli na organizaci tohoto dne.

Ve zpětné vazbě, kterou jsme dostali od návštěvníků, se nejvíce líbily aktivity Tyflokafé, dílnička – aneb vyrobte si sami a ukázka práce s PC, mobily a kompenzačními pomůckami.

Protože se sluší a patří, abychom dali zpětnou vazbu i my Vám, milí návštěvníci, tak na závěr pár slov. Děkujeme Vám za Vaši návštěvu, doufáme, že jste si od nás odnášeli dobrou náladu a zachováte nám náklonnost i v příštím roce. Takže na dni otevřených dveří 2015 na viděnou :-).

My už se těšíme!

Fotogalerie

Fotogalerie na Flickru - Den otevřených dveří Brno, 13. 11. 2014TyfloCentrum Brno, o.p.s.

TyfloCentrum Brno, o.p.s.
Pomáháme nevidomým a slabozrakým lidem překonávat důsledky těžkého zrakového postižení a zvyšovat kvalitu jejich života.
Naše Centrum pro nevidomé najdete v Brně, Břeclavi, Vyškově, Znojmě a Moravském Krumlově.
Více informací o naší společnosti

Podpořte naši organizaci

Podpořte prosím naši činnost zasláním DMS, finančním či materiálním darem. Více informací o možnostech podpory najdete na stránce Jak nám můžete pomoci? Děkujeme.

Rubriky

Archivy

Odkazy

Přihlásit se k odběru RSS