4. 06.

Autor:

Přípravy na léto ve Znojmě

S krásným počasím a blížícím se létem opět přemýšlíme, co zajímavého pro naše klienty vymyslet, kde jsme ještě nebyli a co bychom společně mohli zažít. Jak nejlépe to zjistit? Zeptáme se klientů. Na pravidelném společném posezení, které u nás probíhá každé dva měsíce, jsme si povídali o tom, co klienty zajímá a kam by se rádi podívali. Tentokrát padly návrhy na návštěvu Vídně a Muzea hudby, někteří s klientů by se rádi podívali do Luhačovic, další láká turistika a příroda Podyjí. Pustili jsme se do práce a tady je výsledek.

6. června se k nám můžete přidat na výlet do Vídně – města hudby. Čeká nás prohlídka historického centra věnovaná dějinám města i nejvýznamnějším památkám. Pak se vydáme na cestu do jedinečného muzea tónů a zvuků Haus der Musik (Dům hudby). Díky unikátní expozici tady můžeme pozorovat velké skladatele minulosti při komponování, potkat se s nejlepšími hudebníky současnosti a s počítačovou hudbou nahlédnout do hudební budoucnosti. V létě se můžete těšit na výlet do lázeňského města Luhačovice. Projdeme se po kolonádě, a podíváme se i do okolí lázní, půjdeme kolem Ottova pramene a určitě navštívíme i pramen Vincentky, který je nejproslulejším luhačovickým pramenem.

Nebojte se, nezapomeneme ani na turisty, s Martinem Škorpíkem z Národního parku Podyjí se tentokrát vydáme za faunou Podyjí, opět se můžete těšit na zasvěcený komentář a zajímavé zážitky.

Připravíme pro vás i další díl cyklu věnovaný dobrému jídlu Poznáváme světovou gastronomii, tentokrát se budeme věnovat Italské kuchyni, která je plná čerstvých surovin a jednoduchých receptů.

 


4. 06.

Autor:

Kdy: pátek 19.6. 2015 v 18:30

Kde: Městské divadlo Znojmo

Rádi bychom Vás pozvali na benefiční koncert, na němž vystoupí skupina Mário Bihári a přátelé. Výtěžek ze vstupného bude věnován znojemskému TyfloCentru na podporu jeho činnosti. Koncert si budou moci jeho účastníci prožít „potmě“, s klapkami na očích. Přijďte se i vy zaposlouchat do nevšedního hudebního vystoupení, při němž se Vám představí výjimečný romský umělec Mário Bihári. Od osmi let je nevidomý. Poté, co přišel o zrak, pověsil na hřebík atletiku, ve které vynikal a začal se věnovat hudbě. Jako fenomenálního akordeonisti a pianisty si ho jako první všimla Zuzana Navarová a objevila v něm také výjimečný skladatelský talent. Mário Bihári ztělesňuje spojení romského hudebního cítění s klasickou, folkovou i moderní elektronickou hudbou, popem a jazzem. Hudební projev Mária Biháriho je nezaměnitelný, originální a zasahuje široké spektrum posluchačů. Vstupné pro ZTP, ZTP/P 150 Kč, doprovod 250 Kč.

 

Fotogalerie

Bihárim

 

 


2. 04.

Autor:

Jaro už klepe na dveře a Vy už se můžete těšit, že jej zahájíme  opět aktivně. Připravili jsme pro Vás cyklus vycházek do Národního parku Podyjí zaměřený na poznávání přírody všemi smysly. Na první vycházce se necháme přivábit k podyjským tůňkám a rybníčkům žabím kuňkáním a skřehotáním, abychom se stali svědky jarního žabího páření. Pokračovat budeme vycházkou zaměřenou na jedlé rostliny z přírody a také vycházkou za faunou Podyjí. Oběma nás provede zkušený pracovník Správy NP Podyjí Martin Škorpík. Budeme ochutnávat, očichávat, sahat si a naslouchat přírodě kolem nás.

Ani v jarních a letních měsících neopomeneme pořádat naše pravidelná setkání v kavárně, při hraní bowlingu, v plavání či solné jeskyni.


26. 04.

Autor:

Milí přátelé,
zveme vás na jubilejní 25. ročník Tmavomodrého festivalu a především pak na jeho nedílnou součást, setkání fandů výpočetní techniky s úpravou pro zrakově postižené uživatele.

Letos proběhne v pátek 16. a v sobotu 17. května. Místem konání je již také tradičně Bílý dům na Žerotínově náměstí v Brně. Na internetové adrese http://bariery.centrumpronevidome.cz/trasy/bilydum.htm si můžete připomenout popis trasy. To abyste k nám lépe trefili. Pokud by někdo z vás dal raději přednost doprovodu, využijte naší průvodcovské služby, na tel. 515 919 670 nebo na mailu dispecink@tyflocentrumbrno.cz a včas si službu zamluvte.

A co jsme si pro vás připravili tentokrát? V pátek odpoledne to bude výstava pomůcek, dodávaných v.d.n. Spektra a firmou ACE Design, výstava optických pomůcek firmy Sagitta Brno a u stánku olomouckých Tyflopomůcek si budete moci zakoupit cokoliv z jejich bohaté nabídky. A když už budete mít pomůcek plnou hlavu, tak si můžete popovídat s pracovníky brněnského TyfloCentra či Tyfloservisu nebo střediska výcviku vodicích psů Milana Dvořáka, případně si zakoupit něco z dílen našeho HapAteliéru, koly Aloise Klára nebo Centra sociálních služeb pro osoby se zrakovým postižením v Brně – Chrlicích.

V sobotu 17. května pak můžete, kromě výše již zmíněných výstav a prodejních stánků, navštívit i přednáškovou část. Ta začne v 9:30 a do necelých dvanácti hodin se v roli přednášejících vystřídají:
V 9:30  přivítání a zahájení setkání.

V 9:40 dostane slovo Vítek Jirásek, tvůrce aplikace Tapin Rádio. Prozradí vám, jak si prostřednictvím tohoto programu můžete snadno naladit a poslouchat internetová rádia z celého světa a osvětlí vám i řadu dalších možností tohoto oblíbeného programu.

Poté, přesně v 10:00 hodin vám tvůrce aplikace Blind Shell Petr Svobodník v desetiminutové prezentaci prozradí, co všechno tato aplikace umí a jak vám formou zjednodušeného rozhraní usnadní ovládání dotykových telefonů se systémem Android.

V 10:10 se ujme slova zástupce v.d.n. Spektra,  který vám představí nejžhavější novinky z jejich nabídky, jimiž jsou  zařízení „CV+ Reader“ – Lupu, která umí číst zvětšovaný text a braillský řádek Alva Comford v symbióze s telefonem iPhone.

V 10:30 na něj naváže zástupce firmy ACE Design. Ten  vám zase představí jejich novinku „DotWalker Pro“, cestovního průvodce pro nevidomé a slabozraké v mobilním zařízení se systémem Android.

V 10:50 se ujme mikrofonu Tomáš Staník, tvůrce programu Remote Assistant. Poradí nám, jak je možné se s pomocí mobilního telefonu, této aplikace a vidícího kamaráda, byť by byl zrovna na jiném konci republiky, zorientovat v neznámém prostředí, nebo si třebas jen roztřídit nákup nebo barevné prádlo na praní.

V 11:10 nám zástupci středisek Elsa a Teiresiás teoreticky popovídají něco o možnostech tvorby, tisku a užívání haptických map. A nezůstane jen u teorie.

V 11:30 pak mezi nás pozveme finalisty memoriálu Zdeňky Vernarské, kteří se teprve zde, společně s námi dovědí, kdo se stal vítězem této soutěže v užívání PC bez používání zraku a samozřejmě jim předáme i zasloužené hodnotné ceny.

Hned poté, kolem tři čtvrtě na dvanáct se s vámi rozloučíme a popřejeme vám šťastnou cestu domů.

Mimo výše uvedený program vám budou všichni přednášející k dispozici již od devíti do třinácti hodin na svých stáncích. Tam je můžete v průběhu celého dopoledne navštěvovat a ptát se na konkrétní podrobnosti, které vás budou zajímat.

Střediska pro pomoc studentům se specifickými nároky Elsa a Teiresiás pak na svém stánku budou předvádět praktické ukázky tvorby a tisku haptických map. Ty si pak budete moci na místě nejen prohlédnout, ale také díky sponzorské podpoře Spektry a Galopu si budete moci nechat bezplatně vytvořit, vytisknout a s sebou odvézt mapku kteréhokoliv místa v ČR, podle vlastního výběru.

A návštěvu této jubilejní akce můžete využít také k setkání a posezení v místní kavárně se starými přáteli, nebo k navázání nových přátelství. Tak přijeďte. Těšíme se na vás.

Za všechny pořadatele
Josef Konečný

 

Fotogalerie

fotogalerie


8. 04.

Autor:

České Velikonoce s českým výrobkem? Výrobkem z českých surovin? Výrobkem, který vytvořily šikovné české ruce? To není sen – tohle je tvorba brněnského HapAteliéru. Výrobky jsou plně funkční a každý kus je originální ruční práce!

Kde si můžete výrobky pořídit? Tuto sobotu, 12. dubna od 7.30 do 14.00 na ulici Husitské v Králově Poli proběhnou tradiční Královopolské trhy. Budeme tam prodávat velikonoční sortiment a jarní zboží: velikonoční pomlázky a košíky z českého vrbového proutí i pedigu, keramické zápichy do bylin a záhonů, knoflíky, záložky, mýdla a další výrobky a jarní dekorace.

Budete-li mít o tomto víkendu cestu do Moravského Krasu, pak se zastavte v Ostrově u Macochy na Velikonočním prodeji – pozvánka je ve fotogalerii pod článkem. Akce probíhá v sobotu i neděli 12.-13. 4. od 14 – 18 hodin.

Kdo se o víkendu prostě nikam nedostane, má možnost kdykoli zajít do HapAteliéru na Poděbradově ulici č. 58 v Brně – Králově Poli nebo na Chaloupkovu 3 do brněnského TyfloCentra a vybrat si z bohaté nabídky stálé prodejní výstavy.

Koupí výrobku uděláte hned trojitou radost – budete mít to, co nikdo jiný, získáte poctivý český výrobek a podpoříte humanitární činnost brněnského TyfloCentra – v dílnách tvoří těžce zrakově postižení lidé. Každý prodaný výrobek dělá radost i jim. Krásné jaro vám přejí všichni z HapAteliéru!

Pozvánka duben 2014TyfloCentrum Brno, o.p.s.

TyfloCentrum Brno, o.p.s.
Pomáháme nevidomým a slabozrakým lidem překonávat důsledky těžkého zrakového postižení a zvyšovat kvalitu jejich života.
Naše Centrum pro nevidomé najdete v Brně, Břeclavi, Vyškově, Znojmě a Moravském Krumlově.
Více informací o naší společnosti

Podpořte naši organizaci

Podpořte prosím naši činnost zasláním DMS, finančním či materiálním darem. Více informací o možnostech podpory najdete na stránce Jak nám můžete pomoci? Děkujeme.

Rubriky

Archivy

Odkazy

Přihlásit se k odběru RSS