28. 04.

Autor:

Ve středu 20. 4. 2016 jsme pro naše klienty, jejich přátele i zájemce z řad veřejnosti uspořádali Happening v Přírodní zahradě u Smrku. Tato akce se koná už pravidelně v rámci Brněnských dnů pro Zemi.

Letošní happening byl motivovaný heslem Lanaříme do TyfloCentra a podle toho také vypadaly aktivity, které jsme si pro toto odpoledne připravili. Lana, šňůrky a provázky nás provázely celým programem.

Na začátek nás přivítala paní Libuše Mičolová, která se o celou zahradu u smrku stará. Následovala komentovaná prohlídka nádherně rozkvetlé zahrady a první aktivita – hmatová stezka. Přes zahradu bylo natažené lano, ke kterému byly šňůrkou přivázány různé předměty. Účastníci měli za úkol po hmatu poznat, o který předmět jde. Aby byli síly vyrovnané, dostali vidící účastníci klapky na oči.

Následovalo cvičení s lany vedené paní Zlatou. Při tomto cvičení se účastnící protáhli a zpevnili své tělo. Zjistili také, že cvičit se dá s různými pomůckami a lano je pro podobné cvičení velmi vhodné.

Po cvičení se klienti i ostatní zájemci přesunuli k velkému stolu, u kterého si s pomocí pracovnice z HapAteliéru i dobrovolníků vyrobili zvonkohru. Na větvičku přivázali provázkem keramické ozdoby a dřevěné korálky a poté celou zvonkohru pověsili na strom. Závěr tohoto krásného, prosluněného odpoledne jsme strávili u ohně, kde si zájemci mohli opéct špekáčky, chleba nebo sýr.

Děkujeme všem účastníkům Happeningu, že se rozhodli strávit odpoledne v naší společnosti, všem kolegům z TyfloCentra, kteří se podíleli na organizace a také paní Mičolové, která nám umožnila uspořádat happening v Přírodní zahradě u smrku.

Aktivita byla pořádána v rámci projektu Do přírody s bílou holí, realizovaného za finanční podpory Statutárního města Brna.

Fotogalerie

web


23. 06.

Autor:

Posilovnou na čerstvém vzduchu jsme si prošly v pátek 12.6.2015, s klientkami TyfloCentra. Protože fitcentra jsou pro naše klienty nedostupná, z důvodu nutnosti delšího vysvětlení práce se stroji a doprovodu, je nutné hledat alternativy. S našimi nadšenými sportovkyněmi jsme se vydaly na venkovní cvičení pod bašty hradu Špilberk. Cvičební stroje jsou zde dostupné pro všechny a na místě, kam v odpoledním čase sluníčka tolik nesvítí. A že nám sluníčko pěkně přálo.

S klientkami jsme si prošly všechna stanoviště, vysvětlily si, co se na nich cvičí, a mohly jsme se dát do sportování. S optimismem, podporou ostatních jsme si užily báječné odpoledne, které nás nejen naplnilo novým elánem, ale i možností zamyslet se nad tím, kam bychom mohly za sportem vyrazit příště.

Doufáme, že se s Vámi setkáme a to nejen na sportovně laděných akcích. Pěkné letní dny Vám přejí pracovnice aktivizace Brno.

 

Fotogalerie

07_Správně nastavíme nohy a můžeme vyzkoušet, co všechno dokážeme

 


18. 05.

Autor:

Step je označení pro travnaté oblasti mírného podnebného pásu. Zdejší klima se vyznačuje horkými léty a chladnými zimami. Celoročně je zde nedostatek srážek pro růst dřevin. Ano, děláme si z Vás trochu legraci, neprošly jsme se stepí, ale  v pondělí 11.5. jsem prošly lekcí stepu.

Step, o kterém budeme hovořit, je druh tance, který tančí jak sóloví tanečníci, tak skupiny, převážně pouze nohama, zbytek těla jen vyvažuje, a provádění tance se neúčastní. Nohy nám tedy vyklepávají rychlý hduební rytmus. K tomuto účelu se nosí speciální  obuv – boty, které jsou opatřeny kovovými plíšky.

Společně s 5 klientkami a tanečnicemi z No Feet, jsme si udělaly na Chaloupce dámské odpoledne. Po krátkém průletu historií a osobnostmi stepu jsme se dostaly k ukázkám. Seznámily jsme se se základními kroky. V testu „ Kolik dob jsme vystepovaly“ jsme si vedly věru dobře, dokázaly jsme rychlý slet klapotu odhadnout přesně. Asi máme v krvi nějaký ten rytmus. Stepařky si nás vzaly do parády a vysvětlily nám, jak máme stepovat a nacvičily jsme si 2 sestavy, které jsme zkombinovaly dohromady. No, na mistrovství to ještě není, ale na mini vystoupení bychom to zvládly.

Děkujeme stepařkám z No Feet za jejich čas. A my se těšíme, že i Vy za námi doklapete na další aktivitu.

 

Fotogalerie

step


2. 12.

Autor:

Úterní ráno 25. 11. začalo pro 3 odvážlivce v Brně nástupem na tréninkovou lajnu. Nástup byl stanoven přesně na 8:30. Na rozcvičku se dostavil jeden muž a dvě ženy. Po tvrdém tréninku, pár radách a nutné motivační rozcvičce… Takhle by to možná napsal nějaký scénárista do akčního amerického filmu. My jsme se sice setkali, ale žádný tvrdý trénink neproběhl. Naše skupinka se chtěla jet bavit a setkat se s klienty TyfloCentra ze Znojma. Plni optimismu a očekávání jsme se vydali na cestu. Po celou dobu vládla příjemná atmosféra a chvilkové napětí, kdy už dorazíme a jak to bude celé probíhat.

Ve Znojmě nás čekalo příjemné přivítání v kanceláři našich kolegyň, které nám uvařily teplý čaj a prohodily s námi pár slov. Po společném obědě jsme se vydali na místo srazu s našimi soupeři. V Příměticích jsme zavítali do tamního bowlingového baru, který znojemští klienti navštěvují pravidelně. Zde jsme na dvou drahách započali s tvořením týmu. Znojmo mělo převahu, a proto nám zapůjčili jednoho hráče – jak krásné kolegiální gesto od našich hostitelů.

Vše je dohodnuto, vše je zpečetěno, jde se na věc. Koule sviští, kuželky padají jako listí na podzim. Adrenalin roste, ozývají se povzbudivé hlasy, fandění a potlesk při každém hodu. Kdo bude šampion, kdo bude mít největší skóre a který tým si odveze výhru?

Během 17ti kol, které jsme započítávaly do hodnocení, se ukázaly různé taktiky hodu. Při vyhlašování byl každý hráč odměněn alespoň maličkostí.

Celkové vítězství jsme si tentokrát odváželi do Brna, věřím však, že až budeme síly měřit společně třeba za rok, tak může být vítězem kdokoliv.

Moc děkuji kolegyním ze Znojma, že pro nás připravily skvělé prostředí a příjemně strávený den ve Znojmě. Těšíme se na další setkání a při dalším klání ahoj 🙂

Fotogalerie

Fotogalerie na Flickru - Bowlingové klání, 25. 11. 2014


7. 11.

Autor:

Co je to za hru, která se jmenuje bowling a jaká jsou její pravidla? Bowling je halový sport, ve kterém se hráč snaží hozenou koulí srazit co možná nejvyšší počet kuželek na konci dráhy. Ačkoliv je hra podobná kuželkám, jsou mezi oběma sporty odlišnosti. Pro hraní bowlingu je třeba mít bowlingovou dráhu s deseti kuželkami, specifickou bowlingovou kouli. V kuželkách je na dráze jen devět kuželek a liší se i koule. Během bowlingové hry hází hráč v deseti kolech na kuželky a snaží se je všechny porazit. Pokud se mu to nepovede prvním hodem, má k dispozici ještě hod druhý. V případě, že v posledním – desátém – kole shodí nejpozději druhým hodem kuželky všechny, hází v tomto kole ještě potřetí. Za celou hru lze získat maximálně 300 bodů, přičemž se počítají poražené kuželky a navíc, v případě poražení všech kuželek, existují bodové bonifikace.

Výhodou bowlingu je skutečnost, že neklade výrazné fyzické omezení na hráče, takže se v něm mohou vzájemně poměřovat jak mladší, tak i starší hráči. Jedná se o sport pohodlný a bezpečný a díky skutečnosti, že se jeho zápasy konají v krytých prostorech, i nezávislý na případné nepřízni počasí. Jde o „sportovní“ zábavu, při které si odpočinete, pobavíte a přitom zasoutěžíte.

Tuto „sportovní“ zábavu jsme si zažili ve čtvrtek 30. října v hotelu Selský dvůr ve Vyškově. Hezké prostředí, pohodová atmosféra přispívala ke zvyšování našich výkonů. Každý z hráčů byl úspěšný a podařilo se mu získat nějaké body na svoji hráčskou kartu. Byla to opravdu velmi příjemná akce. Děkujeme všem zúčastněným a těšíme se na další akci.

Fotogalerie

Fotogalerie na Flickru - Bowling ve Vyškově, 30. 10. 2014TyfloCentrum Brno, o.p.s.

TyfloCentrum Brno, o.p.s.
Pomáháme nevidomým a slabozrakým lidem překonávat důsledky těžkého zrakového postižení a zvyšovat kvalitu jejich života.
Naše Centrum pro nevidomé najdete v Brně, Břeclavi, Vyškově, Znojmě a Moravském Krumlově.
Více informací o naší společnosti

Podpořte naši organizaci

Podpořte prosím naši činnost zasláním DMS, finančním či materiálním darem. Více informací o možnostech podpory najdete na stránce Jak nám můžete pomoci? Děkujeme.

Rubriky

Archivy

Odkazy

Přihlásit se k odběru RSS