17. 04.

Středeční větrné počasí nás zaválo 16. dubna až do baltských zemí, kde jsme mohli společně s průvodkyní paní Mgr. Sylvou Brychtovou, objevovat tajemství světa Baltů. Během dvou hodin jsme prošli několik tisíciletí vývoje jedné civilizace. Dostali jsme se od pazourků až po velmi rafinované bronzové šperky a obřadní roucha, které se v Baltských zemích nosily. Na 3 patrech výstavy jsme tedy během chvíle ušli pěkně dlouhý čas a mohli jsme díky mnoha haptickým ukázkám zjišťovat, jak se měli lidé dříve. Zamysleli jste se například někdy nad tím, jak daleko jsme ušli s ohněm? V pravěku museli čekat na blesk, který zapálil strom a museli jej řádně udržovat a my? Vezmeme krabičku sirek a škrtneme třeba desetkrát.  I taková, pro nás dnes banální věc, jako je nůž. Koupíme ho v každém obchodě, nabrousíme jej doma během chvilky, ale dřív? Ostrý kámen musel posloužit a jeho opracování trvalo i celé týdny.  Někteří z nás toužili být archeology a objevovat tisíce let staré věci. My jsme měli možnost vžít se na chvíli do kůže archeologa a zkusit v písku vyhledat a oprášit různé artefakty a poznávat, oč jde. Paní průvodkyně dovolila našim klientům osahat si spoustu věcí a to dokreslovalo povídání i těm klientům, kteří jsou nevidomí. Po dvou hodinách jsme nastoupili do výtahu a výtah nás vysadil opět v Brně před Palácem Šlechtičen a my jsme se mohli vrátit do svých domovů.  Děkuji moc všem zúčastněným a hlavně paní Brychtové za její výklad. Již teď se těším na další setkání, doufám, že právě i vy nebudete chybět.

Fotogalerie

Fotogalerie na Flickru - Svět tajemných Baltů, výstava, 16. 4. 2014


Autor:

Tags: , ,

Přidat komentář


Warning: Undefined variable $user_ID in /data/web/virtuals/132902/virtual/www/subdom/blog/wp-content/themes/wp-simply-06/wp-simply-06/comments.php on line 82


TyfloCentrum Brno, o.p.s.

TyfloCentrum Brno, o.p.s.
Pomáháme nevidomým a slabozrakým lidem překonávat důsledky těžkého zrakového postižení a zvyšovat kvalitu jejich života.
Naše Centrum pro nevidomé najdete v Brně, Břeclavi, Vyškově, Znojmě a Moravském Krumlově.
Více informací o naší společnosti

Podpořte naši organizaci

Podpořte prosím naši činnost zasláním DMS, finančním či materiálním darem. Více informací o možnostech podpory najdete na stránce Jak nám můžete pomoci? Děkujeme.

Rubriky

Archivy

Odkazy

Přihlásit se k odběru RSS