26. 06.
Autor: Irena Kocí
Top Optik Grůzová sponzoruje vzdělávací program brněnského TyfloCentra pro školy v Jihomoravském kraji. Žáci se zábavnou a interaktivní formou seznámí se životem lidí, kteří mají těžký zrakový handicap, sami si vyzkouší některé běžné činnosti poslepu a mají možnost vést rozhovor s nevidomým kolegou z brněnského TyfloCentra.
První takovou »besedou« bylo setkání se žáky prvního stupně na základní škole Nádražní v Hustopečích v pondělí 24. června. Prostorám družiny dominuje velký koberec, který se pro neformální podobu akce velmi hodí. Žáci si posedají do kroužku a kdykoli mají možnost ptát se na všechno, co je zajímá.
Těžiště akce spočívá v praktickém přístupu k problematice života se zrakovým handicapem. Všichni mají možnost na vlastní kůži vyzkoušet docela obyčejné věci a činnosti – ovšem bez zrakové kontroly. Fotogalerie pod článkem zachycuje dění na jednotlivých praktických stanovištích, podívejte se.
Optička Jana Svojáková pozvala i kolegyně ze své hustopečské optiky, všechny se aktivně zapojily! Spolupráce s Top Optik Grůzová si vážíme, už plánujeme další společné aktivity – například výrobu a následné umístění pokladniček k naší sbírce na čtyři optiky v Jihomoravském kraji. A v měsíci červnu probíhá akce, kdy z prodeje dětských brýlí na optice v Hustopečích dostane brněnské TyfloCentrum 5%. Děkujeme!
Fotogalerie
11. 06.
Autor: Vladimíra Nováková
V pátek 7. června jsme zavítali do Pavilonu Anthropos na novou výstavu nazvanou „Dobrodružná Afrika očima cestovatelů“. Přestože výstavu pořádá Dětské muzeum a její obsah je tudíž uzpůsoben především dětským návštěvníkům, i my jsme si z ní odnesli množství nových poznatků. Dozvěděli jsme se mnoho zajímavostí o známých i méně známých cestovatelích, kteří v minulosti objevovali krásy černého kontinentu, mohli jsme si prohlédnout modely nejznámějších zástupců africké fauny, repliku budovy africké školy nebo třeba model automobilu, se kterým brázdili africké končiny Hanzelka se Zikmundem. Příjemným zpestřením byla možnost zahrát si na nejrůznější hudební nástroje jako bubínky, xylofon, ale třeba také plod baobabu naplněný semínky. Na závěr výstavy jsme poté zhlédli dokument o trpasličím kmeni Pygmejů žijícím v hlubinách africké džungle. Na památku jsme obdrželi cestovatelský deník, který se stal symbolickým suvenýrem z této naší virtuální pouti po Africe.
Po výstavě jsme se přesunuli do místní kavárny, a protože nám po delší době přálo počasí, rozhodli jsme se pro posezení venku na čerstvém vzduchu. Seznámili jsme naše klienty s akcemi, které jsme pro ně naplánovali v červnu a červenci a zbyl i čas na popovídání o každodenních radostech a starostech. Velmi jsme uvítali to, že i sami uživatelé přišli s několika nápady na místa, kam by se v budoucnu rádi podívali. Některé z těchto nápadů určitě zrealizujeme ještě v průběhu letošního roku a všechny uživatele na naše akce srdečně zveme.
Fotogalerie
10. 06.
Autor: Irena Kocí
V úterý 4. června 2013 proběhl na základní škole Pastviny v Brně – Komíně projektový den »Život bez bariér«.
Městská policie, záchranáři, hasiči, služební a záchranářští psi, ale také o.s. Nesehnutí, organizace věnující se uprchlíkům, ti všichni vytvořili na projektovém dnu svá stanoviště, kde měli žáci druhého stupně možnost důkladně se seznámit s jejich prací. Nechybělo ani brněnské TyfloCentrum.
Naše beseda byla již tradičně rozdělena na dvě části. První, teoretická část přinesla informace o práci naší organizace, vysvětlila základní rozlišování zrakových vad a přiblížila ostatní spřízněné organizace, věnující se péči o zrakově postižené. Velký úspěch sklidily simulační brýle a kompenzační pomůcky, které mezi žáky kolovaly, aby si je všichni mohli důkladně prohlédnout. Ve druhé části měli žáci možnost vyzkoušet si kompenzační pomůcky, na vlastní kůži a poslepu si zkusit některé běžné lidské činnosti. Podívejte se do fotogalerie pod článkem, tam jsou jednotlivá stanoviště zachycena.
Žáci si mohli vybrat, na kterou organizaci se půjdou podívat, během dopoledne tak mohli stihnut dvě. Je potěšující, že v tak lákavé a silné konkurenci obstálo brněnské TyfloCentrum se ctí – zájemců o problematiku světa nevidomých bylo víc než dost.
Fotogalerie
28. 05.
Autor: Tereza Kozderová
Už počtvrté jsme naplánovali komentovanou vycházku na Velkou Babu a opět jsme byli odrazeni deštěm a blátem.
Přesto jsme se sešli na Chaloupkove a na zdolání Velké Baby se připravili prozatím virtuálně. Vyšli jsme z Řečkovic, kde údajně stojí nejmohutnější javor na Moravě, spočítali jsme kolik známe druhů dubů, na fotografiích se podívali, jaké vzácné a léčivé rostliny na Velké Babě rostou, jací ptáci tam hnízdí, a zapletli jsme se do diskuse, jaký je rozdíl mezi lesem a hájem.
Velkým zpestřením pro nás byla část přednášky, jak vzniká lesnická mapa. Vyslechli jsme, jak funguje laserový dálkoměr, výškoměr a sklonoměr, vyzkoušeli jsme metrické pásmo a seznámili se s turistickou navigací GPS. Z blízka jsme taky mohli prozkoumat těžební, typologickou a lesnickou mapu.
Díky dnešní přednášce už si umíme představit, jak vypadá pracovní den lesního inženýra, s jakými přístroji a kolika mapami musí umět pracovat, aby svoji práci odvedl na jedničku.
Chcete se i Vy dozvědět, jaká je práce lesního inženýra? Vydejte se s námi v pondělí 24.6. na komentovanou vycházku a vše si vyzkoušíte v praxi na vlastní kůži!
Fotogalerie
27. 05.
Autor: Irena Kocí
Dvacátého května se uskutečnila v brněnském TyfloCentru exkurze studentů z Ruska. Čtrnáct studentů magisterského studia psychologie z Moskevské státní univerzity bylo v České republice na týdenní stáži.
Byli mimořádně zvídaví, doptávali se na podrobnosti rozlišování očních vad a klasifikaci zrakových postižení, každou kompenzační pomůcku dopodrobna zkoumali.
Naše jazykové znalosti ruštiny, za posledních dvacet let téměř úplně zapomenuty, se jen stěží aktivovaly. Naštěstí byl se studenty překladatel, což ovšem zabíralo dost času. A zejména pak při rozdělení do menších skupinek na praktických stanovištích byli jsme nuceni přeci jen vzkřísit naše zbytky ruštiny, uvízlé v našich hlavách z dob školní docházky. Nakonec jsme se přeci jen domluvili na všem potřebném a ke všeobecné spokojenosti.
Překvapilo nás pár věcí – tak například na stanovišti v kuchyňce, kde si studenti poslepu připravovali svačinky, vyšlo najevo, že v Rusku se rohlíky nekrájejí napodél…a bílá hůl byla překládána jako „paločka“. Myslím, že i pro nás bylo setkání přínosné a exkurze se vydařila. Děkujeme za návštěvu a ЗДРАВСТВУЙТЕ /ZDRAVSTVUJTĚ = AHOJ/!





