27. 04.

Autor:

I když se už od rána honily mraky a foukal studený vítr, sešli jsme se s našimi klienty na zastávce ZOO, odkud vedla naše plánovaná trasa. Autobusem jsme se nechali svézt do nedaleké obce Jinačovice, odkud jsme pokračovali po červené značce po polní cestičce. Tady se do nás hodně opíral vítr, takže jsme všichni uvítali, když nás cestička zavedla do lesa, hezky do závětří.

Chvíli jsme stoupali do kopce než se před námi objevila nádherná vyhlídka na Rozdrojovice a nedalekou přehradu. Využili jsme tedy dřevěného posezení a pustili se do našich svačin. Po přestávce jsme se vydali opět na cestu. Stezka tentokrát vedla do údolí, kde se rozprostírala malá mýtinka a několik rekreačních chatek. Cesta nás dovedla až na náměstí do Rozdrojovic k dalšímu ukazateli. Nyní jsme následovali zelenou turistickou značku, která nás naváděla do dalšího kopce na jehož konci jsme si udělali další přestávku, ke které jsme využili místní malé hřišťátko s houpačkami, na kterých jsme si mohli odpočinout.

Jak to tak většinou bývá, po cestě do kopce následuje cesta z kopce. Ta naše, lemovaná stromy a malými chaloupkami, směřovala k přehradě. Tady jsme se napojili na naučnou stezku, která nám řekla mnohé o místní fauně i flóře.

Pomalu ale jistě jsme se blížili k cíli. Ještě jsme se zastavili u několika tabulí naučné stezky, až jsme dorazili na hráz. Tady jsme výlet zakončili. Po slavnostním předání darů za jubilejní počet dosažených kilometru a po předání odměn jsme si ještě chvíli povídali a poté se rozloučili a každý se vydali ke svým domovům.

Celý výlet nám přálo počasí, občas se na nás usmálo i sluníčko. Všichni zúčastnění měli veselou náladu a tak se vycházka velice vydařila. Těšíme se na další společné setkání a další zdolané kilometry.

Procházky pořádáme pravidelně dvakrát do měsíce a budeme velice rádi, když se k nám přidáte. Více informací o turistické lize.

Fotogalerie

Výlet z Jinačovic na přehradu, 24. 4. 2012


23. 04.

Autor:

V krásně slunném pátečním ránu 20. dubna 2012, jsme se s našimi klienty vydali na plánovaný kurz Nordic Walkingu, který se v několika posledních letech stal velkým hitem a vyhledávanou aerobní aktivitou všech věkových i váhových kategorií. Hlavní výhodou tohoto sportu je především styl chůze se speciálními holemi, při kterém zapojujeme daleko více svalů, než obvykle. Chůze s Nordic Walkingovými holemi mám pozitivní účinky na páteř a klouby.

 S  lektorem jsme se sešli u pavilónu Anthropos, kde jsme zároveň kurz započali. Po několika důležitých informacích, nám instruktor zapůjčil cvičné hole, které nám nastavil podle naší výšky. Jakmile jsme byli všichni odbaveni, mohl začít praktický nácvik.

Krev nám rozproudila malá rozcvička a hurá na plánovanou trasu, která vedla od pavilónu Anthropos k myslivně (cca 4km). Postupně jsme do chůze zapojovali více prvků, které nám pomohly rozpohybovat a efektivně zapojit celé tělo. Na myslivně nás uchvátila krásná vyhlídka na Brno.

Cesta dolů z myslivny byla sice rychlejší, ale správnou techniku chůze bylo potřeba dodržovat i tady. V průběhu celé cesty se nám lektor velmi hezky a intenzivně věnoval a pomáhal se správným držením těla. Kurz jsme zakončili strečinkem, aby nás na druhý den nebolely svaly. Odevzdali jsme hole a ještě chvíli povídali o novém zážitku.

Klienti byli z kurzu tak nadšení, že projevili zájem o koupi těchto holí i o další kurz. Po cestě k tramvaji nás hřál pocit, že jsme svému tělu dopřáli zdravý a příjemný pohyb.

Více informací o kurzech naleznete na oficiálních webových stránkách www.chodec.com

Fotogalerie

Vycházka s nordic walkingovými holemi, 20. 4. 2012


23. 04.

Autor:

Nadpis je možná nesrozumitelný, ale kdo zde očekává zprávu o jarním pobytu na Kuklíku, našel si ten správný článek.

Jarní pobyty si většinou užíváme při sluníčku a obdivujeme rozkvétající kytičky. Letos na konci března ani nemuselo mrznout a přesto nám kvůli počasí nezbylo nic jiného, než se opravdu zakuklit.

Na Vysočině byla zima, foukal silný a studený vítr, občas zapršelo a přes poslední noc dokonce nasněžilo. Tak jako vždy jsme však měli připravený program i pro případ nepříznivého počasí.

Kromě obvyklého programu byl pro zájemce připraven mimořádný ukázkový kurz  seberozvoje, který uvedl PhDr. Zbyněk Galvas. Je dobré říci, že se kurzu zúčastnili všichni přítomní klienti a také většina průvodců a účast byla opravdu bohatá. S kurzem seberozvoje se tak mohli seznámit i ti zájemci, kteří nemají možnost dojíždět na něj do Brna.

Mimo program nabízený pracovníky TyfloCentra přibyl ještě další, neplánovaný a neočekávaný. Jeden z účastníků, Honzík Ševčík spolu se svým tatínkem dovezli pedig a jedno odpoledne věnovali výuce pletení z pedigu. Jejich nabídka byla přijata s nadšením a bylo upleteno mnoho misek, ošatek a košíčků.

Také se ještě vrátím k víkendovému pobytu v říjnu 2011. Kdo četl článek o loňských pobytech na Kuklíku, možná si vzpomene na to, jak někteří otužilci cvičili ranní rozcvičky při mínus šesti stupních.

Pokud by někdo předpokládal, že teď vzaly ranní rozcvičky  kvůli ošklivému počasí za své, bude asi překvapen. I tentokrát se nevidomý účastník pan Zdeněk Ryzý ujal  předcvičování, ale skupinka nadšenců se musela spokojit s prostorem v jídelně. Zato hned poté byli cvičící odměněni – jen odtáhli židle od stolu a mohli snídat.

Aby byla jistota, že se zase brzy sejdeme, někteří účastníci se hned přihlásili na letní týdenní pobyt, který se uskuteční v době od 7. do 14. července. Těší nás, že zájem o další pobyty je odpovědí, kterou slyšíme nejraději – líbí se nám tady, jsme spokojeni, těšíme se, jsme tu rádi.

Informace o pobytech a přihlášky u Marie Švejdové,

tel. 515 919 774, mobil 774 715 104, v případě nepřítomnosti  541 240 420.

E-mail svejdova@tyflocetnrumbrno.cz  

Fotogalerie

Jarní Kuklík 2012


18. 04.

Autor:

Znojemské detašované pracoviště TyfloCentra Brno, o.p.s. připravilo ve dnech  od 12. do 15. března 2012 Týden otevřených dveří pro zájemce z řad široké veřejnosti, ale hlavně pro studenty základních a středních škol. Každoročně nabízíme možnost nahlédnout do světa zrakově postižených při Dnech otevřených dveří. Letos jsme tuto propagační akci přesunuli na jarní měsíce z důvodu stěhování střediska do nových prostor na podzim roku2011. A protože se nám zájemci této akce ozývali s žádostmi návštěvy v našem středisku v hojném počtu, rozhodli jsme se otevřít dveře TyfloCentra ve Znojmě na více dní.

Program, který jsme pro studenty nachystali, nabízel besedy, ale i praktické vyzkoušení činností běžného života, a to jak jinak – bez zrakové kontroly. Každý den kromě středy, která zůstala vyhrazená na odborné sociální poradenství pro klienty, jsme začínali besedou. Ve vyhrazeném čase jsme se snažili studentům přiblížit život lidí s těžkým zrakovým postižením. Při besedách jsme měli připravené pomůcky pro zrakově postižené, které si všichni přítomní mohli vyzkoušet. Tak měli studenti možnost shlédnout pomůcky do domácnosti i do terénu, speciální PC pro nevidomé, bílé hole různých druhů, brýle simulující různé druhy zrakových vad, mluvící hodiny či kuchyňskou váhu.

V průběhu besedy jsme studentům předložili různá tvrzení, která obnášela předsudky, jež v naší společnosti ve vztahu k lidem s těžkým zrakovým postižením bohužel stále ještě přetrvávají. Následovala diskuse na téma Jak můžeme pomoci nevidomému na ulici. V praktické části čekalo na studenty několik činností, které si mohli vyzkoušet. Byla to chůze s bílou holí s klapkami na očích, nalévání vody do hrnečky se zavázanýma očima, mazání chleba nebo třeba poznávání koření čichem.

Během celého týdne se tu vystřídalo na 400 žáků a studentů se svými učiteli. Na další setkání v našem regionálním středisku se těší pracovnice detašovaného pracoviště Znojmo Eva Indrová a Klára Vítková.

Fotogalerie

Týden otevřených dveří aneb Jsme stejní, 12. 3. 2012


17. 04.

Autor:

Tak jak je už v tomto období pravidlem, jsme se v pátek 13. 4. 2012, vydali na tradiční sázení vánočních jedliček do Soběšického lesa. Všichni jsme se sešli na nádraží v Králově poli, odkud jsme společně pokračovali autobusem na zastávku do Soběšic u lesní školy. Tady nás čekal pan lesník z nedaleké hájenky U jezírka.

Vánoční jedličky byly dvě a  podle komentářů našich klientů už ani tak nešlo o jedličky jako spíše o suchá košťátka. Nicméně po důkladné prohlídce lesníkem byly jedličky shledány za životaschopné a tak jsme se přesunuli na místo jejich zasazení. Obě dvě jedličky zasadili za pomoci lesníka naši klienti. Chvíli jsme si ještě s panem Libusem povídali o současném stavu našich lesů a hájů a poté jsme pokračovali od lesní školky mysliveckou stezku až k zastávce MHD „U jezírka“, kde jsme se s  lesníkem rozloučili. Na zastávce se k nám přidal ještě poslední opozdilec.

Skupina tedy byla kompletní a mohli jsme se vydat na trasu po červené kolem hájenky směrem na Soběšice. Červená značka nás vedla lesem i mýtinkami, kde se krásně rozlévala vůně čerstvě posekaného dřeva. Lesní cesta se postupem času měnila v úzkou stezku, která byla prorostlá vystouplými kořeny okolních stromů. Cestička sice vedla skrz nádhernou probouzející se přírodu, ale překračování kořenů a úzký prostor pro pohyb však výrazně ztížilo chůzi našich klientů. Po čase na nich byla znát únava a vyčerpání.

Všichni se však s ohromnou silou, chutí a odhodláním s cestou prali a všemi možnými způsoby se navzájem podporovali. Na pravidelných zastávkách po kratších úsecích se společně podělili o své občerstvení a energetické bonbóny, které jim dali další sílu zdolávat nepříznivý terén. Cesta lesem však nebrala konce a stezka byla místy komplikovanější. Neztráceli jsme však hlavu a všichni jsme se semkli a navzájem jsme se podporovali v další cestě. Po několika zastávkách začal les řídnout a my jsme cítili, že se blížíme ke konci trasy, což do nás vlilo novou energii. „Zvládli jsme to“, ulevili jsme si všichni, když se před námi objevily soběšické domky. S radostí z dosažení cíle se k nám zároveň dostavila i únava, proto jsme se rozhodli pro přesun do Brna a do našich domovů.

Touto cestou bychom chtěli poděkovat všem zúčastněným za jejich snahu a odhodlání a zároveň je ocenit za podporu, kterou si navzájem poskytovali. Děkujeme.

Fotogalerie


Sázení vánočních jedliček 13. 4. 2012



TyfloCentrum Brno, o.p.s.

TyfloCentrum Brno, o.p.s.
Pomáháme nevidomým a slabozrakým lidem překonávat důsledky těžkého zrakového postižení a zvyšovat kvalitu jejich života.
Naše Centrum pro nevidomé najdete v Brně, Břeclavi, Vyškově, Znojmě a Moravském Krumlově.
Více informací o naší společnosti

Podpořte naši organizaci

Podpořte prosím naši činnost zasláním DMS, finančním či materiálním darem. Více informací o možnostech podpory najdete na stránce Jak nám můžete pomoci? Děkujeme.

Rubriky

Archivy

Odkazy

Přihlásit se k odběru RSS